Росица Димитрова снима бременна най-тъмното нощно небе, Михаил Минков подчертава човешката миниатюрност, а Тервел Куцев се качва на връх Вихрен - трона на бог Перун
Трима българи се класираха между 25-имата най-добри астрофотографи в конкурс, организиран от блога за пътешествия и фотография Capture the Atlas. Над 5000 снимки на Млечния път са се състезавали да попаднат в челните редици. В шортлистата са Росица Димитрова, Михаил Минков и Тервел Куцев. Надпреварата се провежда за седми път и както винаги в края на май, когато е пикът на гледките на нашата галактика.
Целта е, споделяйки красотата й, да вдъхнови фотографите за нови кадри. "Материална награда няма, най-голямото постижение за всеки от 25-имата фотографи е популярността, която се дава на този конкурс в целия свят, и вдъхновението, което носи за хората", обяснява Михаил Минков.
Новината за събитието и избраните кадри вече е публикувана в авторитетни издания като NatGeo Spain, The Guardian, BBC, Forbes, Daily Mail, Gizmodo, PetaPixel, няколко медии от Австралия и Нова Зеландия.
Снимка на Минков на Млечния път попада сред най-красивите за втора поредна година. "Тази година съм още по-щастлив, защото сме трима фотографи от България, което за нашата страна и малката астрофотографска общност е голямо събитие", казва той. Нарекъл е заснетия в пустинята Вади Рум в Йордания кадър "Суетата на живота".
Споделя, че концепцията му е да подчертае яркия контраст между необятността на Космоса и миниатюрната природа на човечеството. "Композицията умишлено привлича фокуса на зрителя към малка фигура, подчертавайки нашата незначителност в голямата схема на Вселената, докато на фона доминира величественото ядро на Млечния път - обяснява фотографът. - Винаги, когато дръзвам да заснема нощното небе, се изпълвам с чувство на смирение и благодарност за съществуването си. Сякаш проблемите ми намаляват пред грандиозността на Вселената и отново огромната любов, която изпитвам към семейството си и красотата на самия живот, прави всичко останало да изглежда тривиално."
Росица Димитрова пък е заснела своя печеливш кадър "Цъфнало бутилково дърво" на остров Сокотра в Йемен, докато е била бременна в 11-ата седмица с второто си дете. Къмпингуването и снимането през цялата нощ изобщо доста са я изморили, но си е струвало. Разкрива, че това е било нейна сбъдната мечта, защото нощното небе на Сокотра е най-тъмното, което може да се наблюдава на Земята. А фонът направо е извънземен.
"Разкошните бутилкови дървета на Сокотра са особено красиви, когато са в пълния си разцвет. Те цъфтят само за няколко седмици през февруари и март и гледката е хипнотизираща. Искате да я видите отново и отново", казва Димитрова. Тя мечтае да заведе и двете си дъщери на остров Сокотра.
За разлика от нея и Михаил Минков третият българин, чиято снимка на Млечния път се класира в списъка с най-добрите, черпи вдъхновение от българската природа. Неговият кадър е от най-високите части на Пирин. Тервел Куцев го е кръстил "Царството на Перун".
"За малката си площ България е страна с много разнообразен ландшафт. Имаме общо 39 планини, като една от любимите ми е Пирин заради скалистите върхове, които сякаш са създадени от човек - обяснява той. - Вихрен (2914 м), мраморният връх в центъра на панорамата, е най-високият в Пирин. Красотата му ме накара да се влюбя в алпинизма и съвсем естествено се превърна в любимо място за астрофотография." Тервел Куцев разкрива още, че планината носи името на могъщия славянски бог на гръмотевиците Перун. А Вихрен се смята за негов трон. "Усещането да стоиш под красивото нощно небе, любувайки се на царството на Перун, е незабравимо", категоричен е Куцев.
Така той, Росица Димитрова и Михаил Минков доказват, че колкото и да е прецизна съвременната техника, изображението няма да бъде толкова уникално и незабравимо без въображението на фотографите.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари