Отворете прозорците и изчакайте малко, преди да слезете от автомобила с климатик
През големите горещини климатиците са особено полезни и в колите, защото температурите в превозните средства се увеличават почти двойно под палещото слънце. Лекарите предупреждават шофьорите, че в такива екстремни ситуации трябва да спазват определени правила, за да не застрашават собственото си здраве и това на пътниците.
Ако климатикът е включен в колата, трябва да се внимава
разликата между температурата навън и тази в автомобила да не е по-висока от 5 градуса,
за да не предизвикаме температурен шок на тялото. Повечето хора са склонни да охлаждат пространството в колите и домовете си с повече от 10 градуса по време на горещините, което не е безобидно.
На първо място, защото тялото физиологично не може бързо да се адаптира към температурния стрес, ако например излезете на горещия асфалт и при плюс 40 градуса може да се появят сърцебиене, слабост, треперене, световъртеж и т.н. като реакция. В такива случаи трябва незабавно да потърсите сенчесто място, да седнете и да пиете вода на малки глътки, а бутилките с негазирана вода или неподсладен (студен) чай трябва да са винаги с вас. Преди да излезете от автомобила, отворете малко прозореца и изчакайте тялото да се “кали” и адаптира към времето отвън. При климатиците трябва да се внимава те да не издухват въздух директно в очите на водача по време на шофиране, защото това лесно може да доведе до инфекции на синусите и ушите.
Шофьорите също трябва да имат предвид, че при високи температури
автомобилът създава парников ефект,
тъй като е изложен на слънчевите лъчи, така че салонът се загрява по-бързо.
Дори цветът на автомобила не е без значение през лятото, така че черните и колите в по-тъмни нюанси “загряват” по-бързо в сравнение с белите.
За да предотвратите възможни изгаряния от прегрял волан и арматурно табло, препоръчително е да използвате сенник за предното стъкло. Ако нямате, опитайте се да го покриете с бял памучен чаршаф или кърпа, преди да излезете от автомобила, а останалите седалки покрийте с мека кърпа или някакви дрехи, защото кожената тапицерия може да причини изгаряния. Затова е необходимо да имате крем против изгаряне в автомобила, достатъчно течност за пиене, пликче със солети и по възможност хладилна чанта.
Хората с респираторни проблеми (астматици, с бронхити и алергии) трябва да бъдат наясно с възможността от вдишване на по-тежки миризми след почистване с тежки апарати в автомобила, които в комбинация с горещия въздух,
могат да предизвикат пристъп
Не е излишно да се купят от магазините за автокозметика средства за защита на пластмаса, гумени и електронни части в автомобила, които изсъхват и се напукват под топлината на слънчевите лъчи.
Винаги в колата наред с хартиените кърпички, съветват лекарите, трябва да имате мокри дезинфекционни кърпички както за ръцете, така и за почистване на интериора на автомобила.
Дългите летни пътувания трябва да бъдат добре планирани,
особено ако пътниците са деца или възрастни хора
Те по-трудно понасят жегите, въпреки че децата поемат по-голямо количество топлина, не се потят толкова много и естествено са по-жизнени. Никога не трябва да се оставят в автомобила през летните жеги, дори и за кратко, нито при отворени прозорци, дори на сянка.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари