Кои са основните грешки, когато правим коремни преси

17 August 2024
MenTrend.bg
СНИМКА: Фрийпик
СНИМКА: Фрийпик

В интересно видео в ютюб треньорът по силови упражнения Джеф Кавалиер разяснява най-често срещаните грешки, митове и заблуди, свързани с коремните преси, и как трябва да ги правим, за да тренираме мускулатурата си безопасно и ефективно.

Според него първата грешка, която правим е да вярваме, че самото упражнение е вредно за гърба. Това не е непременно вярно, стига да спазваме правилна техника и да имаме възможност за достатъчно възстановяване.

"Свиването на гръбнака е една от основните функции на коремните мускули и можем да я правим безопасно", обяснява Кавалиер.

Ако изпитваме болки в долната част на торса си, след като сме правили коремни преси, e възможно да сме поставили краката си по неправилен начин. Това е грешка номер 2. Поставянето на краката ни под нещо, за да фиксираме тялото си, активира бедрените флексори, докато изпълняваме упражнението, което може да доведе до болки в гърба. Простият начин да поправим това е да сложим краката си върху нещо.

Болките във врата са друг проблем, който може да се появи, ако не внимаваме с техниката си за изпълнение на коремните преси. Издърпването на врата напред при изтласкването от земята е напълно забранено.

"Фокусът и напрежението трябва да са изцяло върху лопатките ни.

Трябва да сме сигурни, че ги повдигаме от земята при всяко повторение. Тогава и само тогава сме изпълнили упражнението правилно", съветва Кавалиер.

Това води до четвъртата грешка: да се интересуваме повече от това да изправим гръбнака си на всяка цена, отколкото от правилния начин, по който да го направим.

"Когато правят коремни преси, хората трябва да се фокусират по-малко върху височината, която постигат, и повече върху качеството на контракцията на мускулите си", добавя треньорът.

Петата грешка е да изтласкваме диафрагмата си навън, докато издишваме по средата на сгъването по време на пресата.

"Не искаме да разтягаме корема си и да го изпъваме навън, докато се издигаме. Вместо това трябва да се стремим да издърпаме стомаха си навътре ", смята Кавалиер

Той препоръчва да поставим топка за тенис, върху корема си, за да се научим да не изтласкваме корема си навън по време на упражнението.

Често срещано погрешно схващане е, че коремните преси трябва да се правят в легнало положение, но Кавалиер обяснява, че можем да пресъздадем същия модел на движение в различни конфигурации.

"Лумбалното сгъване е основният двигател за активиране на коремните мускули при преси и можем да го правим по много начини", казва той, като демонстрира някои варианти с лице надолу.

Той също така препоръчва страничните преси като полезна вариация, която да включим в тренировките ни, тъй като ще ни помогне да развием косите си мускули.

И накрая голяма грешка е да смятаме, че само с едни коремни преси може да тренираме пълноценно и ще изградим плочки. Те трябва да са част от широк спектър от упражнения, с които да имаме изящен и силен корем.

Ключови думи

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/