Япония уби дискетите 13 години след като те умряха

09 August 2024
Стела Димитрова
Япония се придържа към дискетите дълго време.
Япония се придържа към дискетите дълго време.

Правителствената администрация и бизнесът вече няма да ги използват, но цифровата революция в страната среща съпротива

Япония е държава, в която държат много на технологичния напредък. Но дори да звучи невероятно, съвсем доскоро там беше в реда на нещата да се използват дискети за съхранение на информация.

Япония премахна всички разпоредби, изискващи използването на флопидискове за административни цели едва в края на юни 2024 г., но “войната” на министъра по дигитализацията Таро Коно срещу тях започва още през август 2022 г. В интервю пред Bloomberg Коно споделя, че дигитализацията в рамките на работното място е много важна стъпка за японците, тъй като населението в страната е застаряващо.

Преди отмяната на употребата на дискети, над 1000 правителствени процедури изискваха от гражданите и фирмите да ги използват за подаване на документи, пише Би Би Си.А дискетите всъщност са

създадени през 70-те години на миналия век като решение за споделяне на информация

в епохата преди появата на интернет. През годините обаче те стават все по-ненужни, а през 2011 г. спира и производството на дискети.

Оказва се обаче, че Япония не е единствената страна, която се придържа към дискетите дълго време. Военновъздушните сили на САЩ ги замениха в управлението на ядрения арсенал на страната едва през 2019 г., пише “Гардиън”.

Модернизацията на Япония започва по-активно през 2021 г. по време на пандемията, когато в бързината за разгръщане на национално тестване и ваксиниране се оказва, че правителствената администрация все още разчита на хартиени документи и остарели технологии.

Забраната обаче се оказва предизвикателство на много места, дащото доста сектори в японската икономика не са подготвени да се откажат от дискетите. По-голямата част от традиционната текстилна промишленост в района на Киото използва стари технологии, като последното обновяване е точно от въвеждането на дискети през 80-те години на миналия век, казва Мотоши Хонда, анализатор в Общинския институт за изследване на индустриалните технологии в Киото.

Друг пример е регионална банка на остров Кюшу, където

всеки ден се обработват близо 300 дискети, които тежат почти 10 килограма

Финансовата институция се опитва да убеди клиентите си да се откажат от тях и ще спре да ги приема през пролетта на следващата година.

Цифровата революция, която Таро Коно започна, срещна съпротива от страна на много служители, които смятат, че физическите носители осигуряват степен на автентичност, каквато електронното писмо няма. В регион, известен с производството на сложно издълбани печати ханко, Коно беше дори обвинен, че атакува символа на Япония, пише още “Гардиън”.

Сагата с употребата на дискетите в Япония, изглежда, приключи, но работата по цялостното дигитализиране и употреба на съвременни устройства в страната ще продължи. Оттук нататък ще бъде важно какви стъпки за сигурността на данните ще се предприемат. Дигитализацията върви ръка за ръка с по-големите рискове от хакерски намеси, опасност, която не е съществувала в такава степен, докато се използвали дискетите. Въпреки това държава като Япония със сигурност ще се справи с новите предизвикателства към дигитализация в този аспект от живота. Таро Коно

Таро Коно

Коно все още обаче не е победил факса

Всъщност употребата на дискети не е единственото старомодно нещо, което японците ползват в ежедневието си. Например подаването на документи за кандидатстване за работа на дигитален носител като дискета, CD или флашка е доста обичайно явление. А в много офиси остава често срещана гледка да се използва факсмашина вместо имейл – една от следващите цели на Таро Коно.

Той иска да спре използването на факсове и твърди, че те са затрупали бюрократите от държавната и местната администрация с планини от хартия.

Коно има намерение да пристъпи и към дигитализацията на подписите на мястото на ханко - официалните печати, с които се подписват договори и други документи. От министерствата е поискано да прекратят изискванията за ханко за стотици процедури, включително при подаване на данъчни декларации и корекциите по тях в края на годината.

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/