Екипажът на мисията "Поларис" на "Спейс Екс" се готви за първата частна космическа разходка

20 August 2024
MenTrend.bg
Четиричленният екипаж на "Поларис Дон" на компания "Спейс Екс" пристигна във Флорида 
СНИМКА: Twitter/ @SpaceX
Четиричленният екипаж на "Поларис Дон" на компания "Спейс Екс" пристигна във Флорида СНИМКА: Twitter/ @SpaceX

Четиричленният екипаж на "Поларис Дон" (Polaris Dawn) на компания "Спейс Екс" пристигна във Флорида преди планираното за 26 август изстрелване на мисия, която включва първата частна космическа разходка - рисковано начинание, осъществявано досега само от правителствени астронавти, предадоха Ройтерс и АФП.

Екипажът - милиардер предприемач, пенсиониран военен пилот на изтребител и две служителки на "Спейс Екс", е към края на над двегодишното си обучение за мисията, в която само двама от тях ще излязат от капсулата "Дракон" в околоземна орбита за космическа разходка, привързани с въжета.

Мисията ще бъде първото голямо изпитание на новите скафандри на астронавтите на "Спейс Екс" и ще бележи поредното рисковано начинание с висок залог, което компанията на Илон Мъск предприема по пътя на милиардера към евентуалното създаване на колонии на Марс.

"Какъвто и да е рискът, свързан с него, той си заслужава", каза командирът на мисията Джаред Айзъкман, главен изпълнителен директор на компанията за електронни разплащания Shift4, който е и ръководител на свързаната със "Спейс Екс" програма "Поларис".

"Нямаме представа какво би могло да се случи, за да промени наистина траекторията на човечеството. Трябва да има някакви първи стъпки в тази посока", каза Айзъкман пред репортери по време на пресконференция в понеделник.

"Изминаха две години и половина, откакто обявихме програмата "Поларис", и това беше едно вълнуващо пътешествие на развитие и обучение", допълни милиардерът.

Джаред Айзъкман финансира тази и други мисии от своята програма "Поларис". Той отказва да каже колко е похарчил досега, но се предполага, че общата сума възлиза на стотици милиони долари.

За пътуването компанията е разработила първото си поколение скафандри за космическия вакуум, изцяло бели и с футуристичен вид.

"Ще бъде епично", каза на свой ред Илон Мъск.

Мисията "Поларис Дон" ще бъде изстреляна с ракета-носител "Фалкон 9" на 26 август от стартовата площадка на "Спейс Екс" в космическия център "Кенеди" на НАСА във Флорида. Очаква се тя да продължи шест дни, като излизането в открития космос, наричано извънкорабна дейност (Extravehicular Activity, EVA), е планирано за третия ден.

Останалата част от екипажа на "Поларис Дон" включва пилота на мисията Скот Потийт, пенсиониран подполковник от ВВС на САЩ, който е участвал и в мисията "Инспирейшън 4" (Inspiration4).

Екипажа допълват служителките на "Спейс Екс" Сара Гилис и Анна Менън, водещи инженери по космически операции в компанията. Те ще бъдат специалисти на мисията.

Корабът "Дракон" няма въздушен шлюз, така че цялата му кабина ще бъде разхерметизирана бавно преди космическата разходка. Това означава, че и четиримата астронавти ще изпробват новите скафандри. Само двама от тях обаче, Айзъкман и Гилис, ще излязат извън космическия кораб.

Членовете на екипажа преминаха интензивно обучение: около 2000 часа в симулатор, сеанси в центрофуга (бързо въртене), гмуркане, скокове с парашут и изкачване на вулкана Котопакси в Еквадор...

Досега само правителствени астронавти от САЩ, бившия Съветски съюз и Русия, Европейската космическа агенция (ЕКА), Канада и Китай са извършвали космически разходки. С помощта на американски и руски скафандри са осъществени над 270 излизания в открития космос извън Международната космическа станция (МКС) от пристигането на първия екипаж преди близо 24 години.

Макар че използва своята капсула "Дракон" за превозване на астронавти до и от МКС за НАСА, "Спейс Екс" се стреми да организира частно финансирани космически полети, които се отличават с нови етапи при всяка мисия.

Първата мисия "Инспирейшън 4" през 2021 г., ръководена от Джаред Айзъкман, беше първият изцяло граждански, частно финансиран полет в околоземна орбита. Този месец "Спейс Екс" каза, че планира да изстреля през следващата година първия екипаж, който ще направи историческа обиколка на Земята от полюс до полюс с участието на многонационален екипаж.

Мисията "Поларис Дон" има три основни цели, в допълнение към около четиридесетте експеримента, извършвани на борда, отбелязва АФП.

На първо място е достигането на височина от 1400 километра. Това е най-далечното разстояние за екипаж след лунните мисии "Аполо" на НАСА. Тъй като в тях са участвали само мъже, Анна Менън и Сара Гилис ще станат двете жени, които са се отдалечили на най-голямо разстояние от Земята.

За сравнение, Международната космическа станция работи на височина около 400 километра, а разстоянието между Земята и Луната е 380 000 километра.

Планиран е и тест за лазерна комуникация между космическия кораб и спътниците "Старлинк" на "Спейс Екс".

Преди всичко обаче, след като капсулата се озове на по-ниска орбита, космическата разходка трябва да бъде излъчена на живо на третия ден от мисията.

След тази първа мисия от програмата "Поларис" е планирана втора подобна мисия. Следващата по план трябва да бъде първият пилотиран полет на мегаракетата "Старшип", която "Спейс Екс" разработва. Тежкотоварна ракета-носител е предназначена за пътувания до Луната и Марс, пише БТА.

Джаред Айзъкман похвали ролята на частния сектор в "преминаването на тази последна граница". "Искам децата ми да видят хора, които ходят по Луната и Марс", каза той.

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/