Градът често остава под радара на туристите заради известността на Пекин и Шанхай
Дълбоко в сърцето на Китай, близо до Тибет, но скрит за туристите от славата на Пекин и Шанхай, се намира истинска атракция - Чънду. Перфектна комбинация от градски шум и спокойна среда, уникална смесица от древни традиции, модерен дух, огромни зелени паркове и още по-големи пътища и сгради.
Градът е административен център на известната с вкусната си люта кулинария и резервати за отглеждане на панди провинция Съчуан. Докато всяка улица носи духа на вековна култура с аромата на съчуански подправки,
небостъргачите се извисяват над оживените пазари
Първото впечатление на всеки новопристигнал са пандите, които буквално изскачат на всеки ъгъл - от ключодържатели, магнитчета за хладилници, тениски, играчки, ветрила до големи плакати, знамена и конструкции, които висят от сградите.
За всичко това си има причина - в провинция Съчуан са 7 от общо 67-те резервата за отглеждане на панди в Китай. Тези седем са
дом на повече от 30% от световното население на пандите,
класифицирани като силно застрашени. Освен това климатът в Централен Китай е благоприятен за основната прехрана на мечката - горите от бамбук. Също така в резервата може да се види и още по-рядко срещаната червена панда.
Поради значимостта на резерватите и защитените територии, на които може да бъде наблюдавана на спокойствие голямата панда, тези места са включени в списъка на ЮНЕСКО под общото наименование “Резерватите на голямата панда в провинция Съчуан”.
Друга забележителност в провинцията, също включена в списъка на ЮНЕСКО, е древната напоителна система в Дудзянян, построена през II в. преди новата ера, за да контролира наводненията, които често опустошавали местността. И до ден днешен тя се използва да следи нивото на река Миндзян, която е най-големият приток на третата по големина река в света Яндзъ.
Чънду е известен със спокойния живот в него. Любимо забавление на жителите му е да прекарат един ден, като играят карти, ядат леки закуски или просто да дремят под слънцето в средата на следобеда. Но това не означава, че няма какво да се види и направи. Все пак този град има над 2000 години история, както е показано чрез очарователна колекция от артефакти в многото му музеи. Повечето туристи отсядат в квартал “Джиндзян”, оживен търговски център, обхващащ югоизточния район на центъра на Чънду, който е пълен с магазини, барове и ресторанти. Тук се намира вековната търговска улица Chunxi Road - (Пътят Чунси - б.р.) с модерен търговски център на открито.
Ако човек иска да опита най-пикантната храна в Китай, трябва да се насочи точно към кухнята на провинция Съчуан
В началото може да изтръпне леко езикът, но пикантният вкус определено кара гостите на Чънду да се влюбят в храната. Едно от най-известните ястия е пиле кунг пао - пилешко месо с фъстъци, зеленчуци, люти чушки и съчуански пипер на зърна. Според местните китайци лютата храна е един от начините да се справят с едно от най-големите предизвикателства в Чънду - влажния климат. Заради него може да се изпотите за секунди, докато се разхождате. Неслучайно най-добрият сезон да се посети градът е именно есента. Тогава се раждат и малките на пандите. Местните хора разговарят с мечетата и вярват, че те разбират само техния специфичен диалект, който и обикновените китайци, говорещи мандарин, не владеят.
Културата на хранене в региона е оформена от масовата имиграция през края на XVII век и сливането на будизма и даоизма. Градът е рай за любителите на храната - сергии за улични ястия може да бъдат намерени пред почти всеки храм или метростанция. Вечер по улиците пък е пълно с колички на търговци, които ще ви предложат пресни плодове и зеленчуци. Пазарите са друго страхотно място за разглеждане на привидно безкрайните предложения за храна в Чънду. В тях има всичко, което можете да пожелаете - от свински крака до стъбла от захарна тръстика, домашно приготвени колбаси, прясно тофу, подправки, дори и ферментирала бобена паста.
Този не толкова известен в Европа град може да се похвали и със сравнително ниски цени. Любопитен щрих за Чънду е, че той е дом на може би най-ранната форма на хартиени пари в света - използвана по времето на династията Сун преди повече от 1000 години. Преди появата на банкнотата хората е трябвало да носят тежки монети, за да си купуват ежедневни стоки.
Така тогавашните търговци разбрали недостатъците на железните монети и намерили предимствата на хартията, която била лека и лесна за пренасяне.
Бързият икономически растеж на Чънду води до силна урбанизация, което създава риск за околната среда, а характерното за много китайски градове гъсто застрояване лишава хората от досега с природата и води до недостиг на зелени площи. Неслучайно
амбицията на Чънду е до 2025 г. да се превърне в “град парк”,
като изгражда най-дългата в света система от зелени пътища, известна като Зеления пояс. Очаква се тя да се простира на близо 20 000 километра. Първият етап от строителството е завършен през 2020 г. Към момента се предвижда до 2025 г. да бъдат завършени още 1920 км зелени алеи, а до 2040 г. - да е изградена мрежа в целия град. Целта ѝ е да свързва безпроблемно различни културни и исторически забележителности в Чънду, а гражданите и туристите да стигат до тези обекти пеша или с велосипед. Проектът се състои от една ос, две планини, три пръстена и седем екопътеки и свързва основните квартали и райони в Чънду.
Намеренията Чънду да се бори за повече зелени и екологични пространства се потвърждават и от стотиците хиляди велосипеди под наем по улиците, както и от факта, че по-голямата част от гражданите карат електрически коли.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари