Защо мускулните спазми пречат на тренировката ви?

12 October 2024
MenTrend.bg
СНИМКА: Фрийпик
СНИМКА: Фрийпик

Тренировката ви днес е много добра, чувствате се тонизирани, енергични и имате усещането, че можете да вдигнете и най-голямата тежест. Обаче в един момент, от нищото тялото ви е пронизано от рязка болка, която се увеличава с всяко едно движение. Отново получавате мускулен спазъм. Опитвате се да седнете и да разтриете засегнатото място, но нищо не се случва. Остава ви единствено да изчакате и да се надявате, че мускулатурата ви ще се отпусне.

Ако никога не сте изпитвали това адско усещане, чувствайте се късметлии. За всички нас, останалите простосмъртни, които са преминали през това неприятно изпитание, знанието как да го предотвратим и какво да правим, когато го получим, може да означава разликата между пълзенето до колата и бодрата походка, когато излизаме от залата.

Какво всъщност е мускулния спазъм?

Най-просто казано, мускулен спазъм се получава, когато мускулът остава неволно свит. Това води до стегнато болезнено схващане, което не може да се отпусне.

"Много хора използват термините "мускулен спазъм" и "крампа" като взаимозаменяеми, но те не са съвсем едно и също нещо", обяснява физиотерапевтът Марк Козуки.

Макар и да имат сходно естество, най-често крампите са продължителна болка в мускула, докато спазмите са склонни бързо да идват и да си отиват. Освен това хората посочват, че спазмите са в бедрата, гърба или мускулите на торса, докато мускулните крампи често се появяват в прасците, стъпалата и сухожилията.

Какво кара мускулите ви да действат по този начин?

Има широк спектър от отговори. Дехидратацията е може би най-честата причина, но други включват недостиг на калий (поради което е добре да изядете банан преди тренировка), както и извършване на тежко натоварване, след което мускулът остава в активно състояние.

"Например, ако направите бицепсово сгъване с голяма тежест, а след това се приберете вкъщи и измиете косата си с шампоан, мускулът може да направи спазъм, мислейки си, че ще бъде поставен под същото натоварване от по-рано", казва Козуки.

„Понякога мускулните спазми могат да бъдат причинени от нещо толкова просто като умора и липса на налична енергия", обяснява д-р Адам Риваденейра, лекар по спортна медицина от ортопедичния институт Hoag в Калифорния.

Трябва да обърнете внимание и на условията на околната среда, като например прекалено влажно или много студено време. Риваденейра казва, че тези екстремни климатични условия могат да затруднят правилното загряване и охлаждане на тъканите. Това може да влоши управлението на хидратацията им.

Как се лекуват мускулните спазми?

Въпреки че мускулните спазми са болезнени, добрата новина е, че те обикновено се подобряват с почивка, масаж, разтягане, лед и хидратация. Ако станат хронични или стягането се влоши, Риваденейра съветва, че е по-добре да се обърнете към лекар или физиотерапевт. Те могат да ви помогнат да разберете защо се появяват спазмите.

Има ли начин да се предотвратят мускулните спазми?

Всъщност един от най-добрите начини за лечение на мускулни спазми е да не им позволяваме да се появяват. Това можем да направим на първо място чрез хидратацията, която е от ключово значение за работата на мускулите ни. Винаги можете да проверите цвета на урината си, ако не сте сигурни за нивото на хидратация.
"Колкото по-бистра е тя, толкова по-добре", казва Козуки.

Също така трябва да се разтягате преди тренировка и да слушате тялото си.

„Мускулните спазми и крампите са страничен продукт от претренирането", обяснява Козуки.

Ето защо е важно да почивате правилно между отделните дейности. И не забравяйте да поддържате добра стойка по време на упражненията. Това също може да помогне за предотвратяване на спазми, според Риваденейра.

Ключови думи

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/