Здравните експерти са единодушни, че джинджифилът е питателна съставка, която си заслужава да включите в ежедневието си.
„Той е ядлив корен, който се използва заради уникалния си вкус и разнообразни ползи за здравето, свързани с противовъзпалителните и антиоксидантните му свойства", казва д-р Ейвъри Зенкър, диетоложка в Everflex Fitness.
„Джинджифилът се използва за успокояване на храносмилателните симптоми, включително гадене, стомашно разстройство, лошо храносмилане, газове и подуване на корема", обяснява тя.
Какво всъщност е джинджифилът?
„Това е широко популярен растителен продукт с редица ползи за здравето. Среща се под няколко форми, като например цял корен, прах, подправка, сок, нарязан в храни, хапчета, чайове и други патентовани добавки", твърди диетологът Джеси Федър.
„Като го добавите към ежедневието си, може да забележите по-добро храносмилане, по-малко подуване на корема, намаляване на теглото, повишаване на имунитета и намаляване на общото възпаление. Това до голяма степен се дължи на голямото количество антиоксиданти", разкрива той.
Каква е хранителната стойност на джинджифила?
В една супена лъжица пресен корен от джинджифил се съдържат малки количества от витамин С, магнезий, фосфор, цинк, фолат, рибофлавин, ниацин, желязо, калий, В6 и В3.
„Той не е хранителен в традиционния смисъл на думата. Той обаче е хранителен заради съдържащите се в него фитонутриенти, по-специално гингероли, които го правят силно противовъзпалителен" , казва диетоложката д-р Триста К. Бест.
"Според последните изследвания коренът от джинджифил може да помогне за предпазване от рак и е изследван като алтернативна терапия", казва д-р Меган Стоупс от Naked Nutrition.
Други проучвания показват възможни ползи, свързани с превенцията на болестта на Алцхаймер и подобряване на имунитета. Счита се, че наред с противовъзпалителните и антиоксидантните си свойства коренът от джинджифил има и антимикробни функции.
Потенциалните лечебни способности на джинджифила не спират дотук. Стоупс казва, че се смята, че той помага при болки от остеоартрит и при борбата със затлъстяването. Също така експертите твърдят, че коренът има и антидиабетни свойства и може да помогне за намаляване на риска от сърдечни заболявания.
"Основната причина, поради която джинджифилът може да направи всичко това, е джинджеролът", казва д-р Бест.
Той е силен противовъзпалителен антиоксидант, който намалява оксидативния стрес и свободните радикали в организма.
„Когато този стрес се запази и свободните радикали опустошават организма, вероятността от възникване на заболявания е по-голяма", предупрежава тя.
Как да консумираме джинджифил?
Благодарение на многобройните му форми, които се срещат на пазара - от пресен корен до прахообразни форми и мариновани гарнитури, има много начини да добавите джинджифил към диетата си. При това няма значение как го консумирате.
Коренът от джинджифил има много силен, пикантен вкус, който допълва най-различни ястия. Въпреки че е най-популярен в азиатската кухня, той вече се появява в много повече рецепти, тъй като потребителите се стремят да се възползват от ползите му за здравето. Можете да го добавите към суши, да го забъркате в бульон или да го добавите към чай.
Трябва ли да взимаме добавки с джинджифил?
"Бъдете предпазливи по отношение на хранителните добавки с джинджифил, тъй като те не са толкова строго регулирани, колкото хранителните продукти, и изследванията им са по-ограничени", казва д-р Стоупс.
"Ако все пак решите да приемате добавка от корен на джинджифил или джинджерол, не забравяйте да се консултирате с вашия лекар или доставчик на здравни услуги, преди да започнете", смята тя.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари