Ново проучване показва, че лошият сън през 40-те години може да доведе до по-бързо стареене на мозъка, а последиците да се усетят в дълбока старост.
„Нашите открития подчертават значението на решаването на проблемите със съня в по-ранна възраст за запазване на здравето на мозъка, включително поддържане на постоянен график на съня, физически упражнения, избягване на кофеина и алкохола преди лягане и използване на техники за успокояване", казва авторът на изследването д-р Кристин Яфе от Калифорнийския университет в Сан Франциско.
За целите на анализа близо 600 доброволци на възраст около 40 години попълнили въпросник за съня си. Пет години по-късно били помолени да направят същото. Въпросите включвали неща като: „Обикновено имате ли проблеми със заспиването?" „Събуждате ли се често по няколко пъти през нощта?" и „ Събуждате ли се твърде рано?".
Изследователите отбелязали дали участниците са имали кратка продължителност на съня, лошо качество на съня, проблеми със заспиването, трудности с оставането в заспало състояние, ранно сутрешно събуждане или сънливост през деня.
Петнадесет години след началото на проучването участниците били помолени да се подложат на изследване с ядрено-магнитен резонанс, което помогнало на изследователите да изчислят възрастта на мозъка им.
Резултатите показали, че от шестте типа характеристики на спането, които специалистите бяха изброили, лошото качество на съня, трудното заспиване, проблемите с оставането в заспало състояние и ранното сутрешно събуждане са свързани с по-бързото остаряване на мозъка, особено когато доброволците са имали тези проблеми в продължение на поне пет години.
Изводите са публикувани в сряда в онлайн изданието на Neurology, медицинското списание на Американската академия по неврология.
Изследователите подчертават, че тяхното проучване, не доказва, че лошият сън ускорява стареенето на мозъка, а само показва връзката между двете.
Едно от ограниченията на работата е, че участниците сами са съобщили за проблемите си със съня и е възможно да не са ги описали точно.
„Бъдещите изследвания трябва да се съсредоточат върху намирането на нови начини за подобряване на качеството на съня и върху проучването на дългосрочното му въздействие върху здравето на мозъка при по-млади хора", казва д-р Яф.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари