Експериментът не е потвърден от независима научна институция, но ако това се случи, ще открие големи възможности за лечение на психически заболявания и за обучение в нови умения
Научната фантастика се приближи с една крачка по-близо до реалността, след като стартъп, базиран в района на Сан Франциско, осъществи първата двупосочна комуникация между индивиди по време на осъзнато сънуване.
В експеримент като сцена от филма “Генезис” базираната в Калифорния стартираща компания REMspace, която е специализирана в технологии за подобряване на съня и осъзнатото сънуване, е разменила съобщение между двама души, докато са спели, съобщават от самия стартъп.
Компанията използва “специално проектирано оборудване”, което включва сървър, апаратура, Wi-Fi и сензори, но не уточнява точната технология.
“До вчера общуването по време на сън изглеждаше като научна фантастика – казва главният изпълнителен директор и основател на REMspace Михаил (Майкъл) Радуга. - Утре ще бъде толкова обичайно, че няма да можем да си представим живота си без тази технология. Това отваря вратата към безброй комерсиални приложения, променяйки начина, по който мислим за комуникацията и взаимодействието в света на сънищата.”
Технологията все още не е прегледана или възпроизведена от учени извън компанията, съобщава Ей Би Си Чикаго. Но ако бъде валидирана, това ще е важен крайъгълен камък за изследване на съня и може да предостави нови възможности за лечение на психичното здраве, обучението в умения и много други, твърдят от REMspace.
Осъзнато сънуване се нарича процесът, при който човек
осъзнава, че сънува, докато все още спи
Така участниците в експеримента са способни да извършват насочени действия в сънищата си, вместо произволно да взаимодействат със “света на сънищата” без никакво чувство за контрол. Явлението се случва по време на REM сън или сън с бързо движение на очите, когато обикновено се случва сънуването.
REMspace не разкрива точно какво оборудване е използвано в експеримента, но посочва, че опитът включва апарат, който проследява мозъчните вълни на участниците и други техни биологични данни като количество на кислород в кръвта, пулс, дишане и др. Използван е и сървър, който може да открие кога участниците влизат в осъзнат сън и да генерира съобщения, които им се предават.
Двамата участници в проучването са спели в отделни къщи, докато мозъчните им вълни са били дистанционно проследени от апарата, който е подавал данни в сървъра. Експериментът е бил извършен на 24 септември, но съобщението за него бе направено в средата на октомври.
В момента, в който сървърът установил, че един от участниците е влязъл в осъзнат сън, той генерирал произволна дума от специален език, наречен “Ремио”, и му я предал чрез слушалки. В случая думата била Zhilak, твърдят някои медии. След това участникът повтарял думата в съня си и този отговор е бил “заловен” и съхранен в сървъра. Осем минути по-късно вторият участник, който е жена, влязъл в осъзнат сън. Сървърът предал съхраненото съобщение от първия участник към нея и
тя повторила същата дума на глас след събуждането си
REMspace успяла да повтори експеримента и с друга двойка. Но проучването ще трябва да бъде подложено на строг преглед, преди компанията да може окончателно да каже, че е постигнала мечтаната комуникация.
“Вярваме, че REM сънят и свързаните с него явления като
осъзнатите сънища ще се превърнат в следващата голяма индустрия след изкуствения интелект”,
убеден е Радуга. Според него до няколко години хората ще могат да разговарят в сънищата си, както в момента говорят по мобилните си телефони. Технологията толкова много ще подобри начина им на живот, че те няма да могат да си го представят без нея, вярва още шефът на компанията. Радуга добавя, че подобряването на средствата, водещи до този начин на общуване, е само въпрос на време.
“Някога хората са вярвали, че хиперреалистичните сънища, изживени по време на REM съня, са завинаги отделени от реалността. Нововъзникващите технологии обаче ще променят тази остаряла представа – пише в сайта на стартъпа от Сан Франциско. - За разлика от виртуалната реалност, REM сънят позволява на хората да се потопят в напълно развита реалност, където могат да виждат, чуват, докосват, миришат, вкусват, изпитват удоволствие и болка и дори да променят тялото и пола си. За разлика от физическата реалност, REM сънят е свободен от ограничения и правила. (…) Всичко, което трябва да направим, е да се научим как да поддържаме съзнание по време на REM сън и да го интегрираме с модерните технологии.”
Преди 1 г. шефът на компанията сам си проби черепа с бормашина, за да си сложи чип в мозъка
40-годишният руснак Михаил Радуга, шеф на REMspace, е широко известен със своите амбициозни и понякога доста опасни експерименти. През 2023 г. той заложи живота си на карта, когато сам имплантира микрочип в собствения си мозък, за да контролира сънищата си.
Радуга, който няма квалификация по неврохирургия, се похвали с безумния си експеримент, твърдейки, че неговият “електрод” един ден ще има потенциала да промени хода на осъзнатите сънища. Зловещи кадри от процедурата показват как той държи кожата си назад с кламери, докато пробива задната част на черепа си с домашна бормашина. Радуга вмъква чипа в мозъка си, след като гледал с часове видеоклипове за неврохирургия в YouTube и се упражнявал върху пет мъртви овце. Той не казал на никого за плановете си. Признава: “Всеки щеше да каже, че съм луд.” Но обяснява, че се решил на ужасяващата стъпка, за да си спести години бюрокрация. След това извикал само един най-доверен сътрудник, за да изследва влиянието на чипа върху процеса на сънуването.
В крайна сметка чипът е отстранен в болница след пет седмици, когато започнал да се сраства с мозъка. Въпреки че всичко това звучи повече от налудничаво, Радуга е жив и изглежда здрав, поне физически. Изключително опасното проучване не се е появило в рецензирани списания и не е подкрепено от нито един университет, но създателят на REMspace твърди, че е трябвало да го направи. “Радвам се, че оцелях, но бях готов да умра”, казва той в ексклузивно интервю за британското издание “Дейли мейл” миналата година. “Операцията” продължила 4 часа, по време на която изгубил литър кръв. Радуга обяснява, че сам си е пробил черепа, за да не съдят някой лекар, който евентуално би се съгласил да участва в експеримента.
Самоукият “хирург” е роден в Новосибирск в Русия, но от миналата година живее и работи в САЩ. Самият той разказва, че е било невъзможно да продължи да се развива в родината си, тъй като финансирането на дейността му, което идвало главно от чужбина, е било прекратено заради наложените на Москва санкции заради войната в Украйна. Заради това решил да емигрира отвъд океана, минавайки през Казахстан, където всъщност се самооперирал.
Учил е в Московския институт по икономика, статистика и информатика, но не го е завършил. Известен е също с експериментите си, свързани с пътешествия извън тялото. Автор е на 15 книги за изследването на съня. На български са преведени “Извън тялото: паралелна реалност и алтернатива на виртуалния свят” и “Загадките на човека”.
В САЩ компанията на Илон Мъск “Нюралинк” разработва чипове за имплантиране в мозъка. Няколко години опити бяха правени с маймуни и дори това предизвика огромни етични спорове. За момента екипът на милиардера е имплантирал чип на един-единствен доброволец и търси други, за да продължи проучването.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари