Как различните навици влияят на вашите бъбреци

02 November 2024
MenTrend.bg
Възможно е да "удавите" бъбреците си с прекалено много вода
СНИМКА: Фрийпик
Възможно е да "удавите" бъбреците си с прекалено много вода СНИМКА: Фрийпик

Може би напоследък изглежда, че всичко което искате да правите в наши дни бива определяно, като вредно за бъбреците. За щастие, това не е вярно. Когато научите повече за това какво наистина поддържа тези органи здрави, ще можете да се грижите за тях правилно.

Бъбреците имат няколко важни задачи, но преди всичко те са експерти по отстраняване на отпадъците от тялото.

Във вътрешността им кръвта преминава през филтриращи структури, наречени нефрони. Те прихващат и премахват излишните хранителни вещества като соли и калий и ги изпращат в пикочния мехур, за да бъдат изпикани навън.

Как да разберем дали бъбреците ни работят правилно?

"Възможно е да имате доста напреднали проблеми с бъбреците, без да имате някакви симптоми", казва нефрологът д-р Блейз Абрамовиц от болницата Mercy Hospital към Медицинския център на университета в Питсбърг, САЩ.

Ако натрупването на отпадъци в тялото ни и високото кръвно намалят функцията на тези органи, може да се стигне до умора, задух и подуване, особено на стъпалата и глезените. Упадъкът на бъбреците често е траен и води до необходимост от диализа или дори трансплантация. Ето защо две кръвни изследвания - едно за креатинин и друго за eGFR, са решаващи стъпки при всяка диагноза.

Креатинин

Креатининът е отпадъчен продукт от мускулния метаболизъм, който бъбреците трябва да филтрират от кръвта. Тестът, който го измерва, показва остатъка от него в тялото. Ако стойностите на креатинина са високи, тоест са над 1,35 мг на децилитър (за мъжете), това е лошо. Ако сте човек с добре изградено тяло с много мускули и приемате креатин, трябва да уведомите нефролога си, за да ви подложи на друг тест, който отчита изкуствено завишените нива на креатинина.

e GFR

e GFR (оценена скорост на гломерулна филтрация) измерва ефективността на бъбреците. Число над 60 е добро. Вашият eGFR определя дали трябва да ви се постави диагнозата хронично бъбречно заболяване (ХБЗ). Това означава, че имате необратимо влошаване на състоянието на тези два жизненоважни органи. Вашият лекар ще превърне числото на eGFR в стадий на ХБЗ . 1 и 2 означават, че имате „пропусклив филтър", който пропуска неща, които не би трябвало, като например белтъка албумин. Може да се наложи да се справите с основните здравословни проблеми. Стадий 5 означава, че ще бъдете на диализа, докато не получите нов бъбрек. С дълъг списък от 89 000 чакащи, ще искате да се опитате да не го правите.

Митове за нещата, които действат тежко на бъбреците?

1. Болкоуспокояващи лекарства

"Да, те могат да навредят на тези два органа, но в много редки случаи", казва нефроложката д-р Сара Сангави от Вашингтонския Университет.

Най-опасното нещо, с което можем да навредим на бъбреците си е да ги приемаме, за да избегнем болка по време на тренировка или по време на състезания за по-голяма издръжливост. Ако не сме били добре хидратирани преди да погълнем болкоуспокояващите, може наистина да си навлечем белята, смята Сангави.

2. Диабетът и високото кръвно вредят на бъбреците

Това е вярно! Д-р Абрамовиц обяснява, че тези два здравословни проблема са причина за три четвърти от пациентите с бъбречни заболявания. Тези органи разчитат на притока на кръв през малките кръвоносни съдове в нефроните. Диабетът уврежда тези малки тръбички, а хипертонията ги кара да се свиват.

3. Високата на протеини диета не е добре за бъбречната функция

И в това твърдение има резон.

"Някои лекари казват на хората да избягват високопротеинови диети, тъй като филтрирането на отпадъчните продукти, образувани при преработката на протеини, изисква от бъбреците да работят изключително усилено", казва диетоложката д-р Беки Брош.

За повечето хора е добре да консумират много протеини, но е разумно да помислите за ограничаването им, ако функцията на бъбреците ви е нарушена.

4. Прекаляването с приема на течности "удавя" бъбреците ви

И това е вярно, но донякъде.

Има ограничение за това колко бързо дори напълно здрави бъбреци могат да изчистят водата от тялото ви. Но истинските проблеми идват, когато излишната течност разреди електролитите в кръвта ви до опасна степен и се стигне до състояние, известно като хипонатриемия.

"При нормални обстоятелства е трудно да пиете толкова много вода, че да претоварите бъбреците и да се стигне до опасно ниски нива на електролити", казва д-р Сангави.

Всъщност е по-вероятно да достигнете до хипонатриемия, като се изпотите при продължително усилено натоварване (маратони, разходки в планината, фитнес) и след това се рехидратирате само с вода, но не и с електролити.

5. Камъните убиват бъбреците ни

Тези втвърдени топчета от минерали обикновено се появяват в един от двата бъбрека. Това означава, че ще изпитвате голяма болка само от едната страна, на тялото си, обикновено под ребрата.

Пиенето на поне 2 литра вода на ден може да помогне за предотвратяването им. Въз основа на размера на камъните, лекарят ви ще ви каже дали могат да бъдат разбити с ултразвукови вълни, или трябва да вземете обезболяващи лекарства и да се подготвите да ги изпишкате.

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/