Ще успеят ли САЩ да победят Google?

28 November 2024
Ивайла Митева
СНИМКА: PIXABAY
СНИМКА: PIXABAY

Американското Министерство на правосъдието иска Google да продаде браузъра си Chrome, за да се сложи край на хегемонията му в онлайн търсенето. Причината - Google смазва неправомерно конкуренцията си и подкопава шанса на останалите търсачки в интернет да се развиват на пазара.

Колко голямо е всъщност влиянието на Google?

По данни на компанията за анализ на уеб трафика Statcounter около 60% от интернет потребителите в САЩ и Европа използват Chrome като браузър – останалата част от пазара си делят Safari на Apple, Microsoft Edge и Firefox. Предимството, което това дава на Google, е огромно. Компанията популяризира собствените си услуги като Gmail и Google Docs, които са по-добре интегрирани в браузъра. По този начин Google получава повече информация за потребителите, а данните помагат за усъвършенстване на алгоритъма за търсене на компанията и продажбата на реклами.

От друга страна, Google на практика може самостоятелно да диктува посоката, в която се развива интернет. Пример за това е, че компанията опита да запази бисквитките, които бяха ограничени след разпоредбите на ЕС за защита на данните. Но дори недоволството, с което Google се сблъска от редица други компании, се оказа незначително заради големия пазарен дял, който технологичният гигант притежава. Конкурентите често не могат да си позволят да не подкрепят технологиите, прокарвани от Google, тъй като това може да доведе до още по-голямо свиване на и без това малкия им дял в интернет пространството.

Според Statcounter търсачката на Google има пазарен дял от 90%, а търсачката на Microsoft е на второ място със само 4%. Бивш служител на Google, пожелал да остане анонимен, разказа пред Wired, че това се дължи отчасти на опита на компанията, но много повече на инфраструктурата, която позволява в търсачката да се ползват данни от други услуги като например Google Maps.

За да преборят този монопол, регулаторните органи на САЩ искат от федерален съдия да раздели Google, след като през август съдът установи, че през последното десетилетие компанията е

властвала над пазара на търсене в интернет незаконно

“Възстановяването на конкуренцията на пазарите за общо търсене и за текстови реклами в търсачките в днешния им вид ще изисква активиране на конкурентния процес, който Google отдавна потиска”, пишат правителствените адвокати, цитирани от Би Би Си.

Мерките срещу Google могат коренно да променят технологичния свят

Предложението за раздробяването на Google, представено в документ от 23 страници, подадено на 20 ноември от Министерството на правосъдието на САЩ, призовава за мащабни наказания и радикални промени в начина, по който техногигантът функционира. Мерките включват продажба на водещия в индустрията уеб браузър Chrome на Google и налагане на ограничения, така че търсачката да не бъде слагана като основна в смартфоните с операционна система Android.

Юристите на министерството твърдят, че продажбата на Chrome трайно ще спре контрола на Google върху онлайн пространството и ще даде възможност на конкурентните търсачки да получат достъп до браузъра, който за много потребители е врата към интернет.

Въпреки че регулаторите не поискаха от Google да продаде и Android, те смятат, че съдията трябва да предприеме и тази мярка, ако надзорната комисия продължи да вижда доказателства за неправомерно поведение. Според Министерството на правосъдието Google се е превърнал в монополист именно чрез незаконни методи и затова трябва да бъде лишен от тези предимства.

Широкият обхват на препоръчаните санкции подчертава колко строго регулаторите, работещи под ръководството на президента Джо Байдън, смятат, че Google трябва да бъде наказан. Те съветват федералния съдия на САЩ Амит Мехта, който още през август обяви компанията за монополист, да затегне мерките и да забрани на Google да сключва сделки с нови компании, съобщава ABC News. В предложението им са включени и Apple, и Samsung, защото чрез тях Google поддържа доминацията си в онлайн пространството, настройвайки търсачката си по подразбиране в смартфоните. Смята се, че Apple е получила няколко милиарда долара за това, че Google е търсачката в iPhone, което допълнително затвърждава пазарната мощ на Google, въпреки че всъщност те са в пряка конкуренция.

Може ли идването на Тръмп да повлияе на решението на съда?

Служителите в Министерството на правосъдието, които ще наследят делото след встъпването в длъжност на новоизбрания президент Доналд Тръмп през следващата година, може да не са толкова строги. Изслушванията в съда във Вашингтон относно наказанието на Google са насрочени за април, а Мехта се стреми да издаде окончателното си решение дотогава.

Ако съдия Мехта приеме препоръките на правителството, Google ще бъде принуден да продаде своя 16-годишен браузър Chrome до шест месеца след окончателното решение. Но компанията със сигурност ще обжалва всяко наказание, което може да удължи съдебната битка, която продължава вече повече от четири години.

Освен че иска разделянето на Chrome и ограничаването на търсачката при Android устройствата, Министерството на правосъдието препоръчва на съдията да забрани на Google да дава предимство на собствените си услуги като YouTube или наскоро стартиралата платформа за изкуствен интелект Gemini.

Според Министерството Google трябва и да бъде задължен да споделя данни за потребителите с конкурентите си и с рекламната индустрия, както и да спре да събира част от тях, тъй като това не е в съответствие с правилата за защита на данните.

По отношение на търговската страна на търсачката си Google ще трябва да осигури по-голяма прозрачност за начина, по който определя цените, които рекламодателите плащат, за да бъдат включени в горната част на резултатите от търсенето, предава Orf.

Google смята, че санкциите ще закопаят редица негови продукти

В отговор Google заяви, че с предложенията си Министерството на правосъдието е избрало да прокара радикална програма, която ще навреди на американците и на глобалното технологично лидерство на Америка. Кент Уокър, главен юридически директор на Google, се обяви против министерството в публикация в блога си. “Изключително строгото предложение на Министерството на правосъдието надхвърля решението на съда”, заяви Уокър и предупреди, че не става въпрос само за търсачката, но и за редица продукти, които според потребителите са им полезни.

Уокър предупреди, че всички тези санкции ще подкопаят лидерството на Google в областта на изкуствения интелект, който тепърва се развива. И го обяви за може би най-важната иновация на нашето време.

Но именно опасявайки се от все по-широкото използване на изкуствен интелект в резултатите от търсенето на Google, регулаторите посъветваха Мехта да гарантира, че уеб сайтовете ще могат да предпазват съдържанието си от техниките за обучение на изкуствения интелект на Google. Така мерките, ако бъдат разпоредени, заплашват да прекършат един бизнес, който се очаква да генерира повече от 300 млрд. долара приходи тази година.

Google нарочно не подобрява продуктите си, за да печели повече пари

Бивши ръководители на Google изразиха съмнения, че тези промени могат да намалят пазарната мощ на Google. “Не можеш да наложиш на хората по-лош продукт”, смята един от мениджърите, който изтъква, че единственият начин да се победи Google е чрез иновации. Според бившите ръководители компанията не е развила някои от практическите функции на браузъра си, за да се налага търсачката да се използва по-често - и така да постъпват повече пари чрез реклами.

“Условията на пазара не са честни заради поведението на Google. А компанията се е сдобила с неправомерни печалби от незаконно придобито предимство”, твърди Министерството на правосъдието.

Част от предложението включва забрана на Google да навлиза отново на пазара на браузъри в продължение на 5 години.

Все още е възможно Министерството на правосъдието да намали санкциите и да спре опитите си за разбиване на Google. Особено ако Тръмп предприеме очакваната стъпка да замени помощник главния прокурор Джонатан Кантер, който беше назначен от Байдън да наблюдава антитръстовия отдел.

Въпреки че делото, насочено срещу Google, първоначално беше заведено през последните месеци от първия мандат на Тръмп, Кантер наблюдаваше съдебния процес, който завърши с решението на Мехта срещу Google. Работейки в екип с председателя на Федералната търговска комисия Лина Хан, Кантер зае твърда позиция срещу големите технологии, която предизвика други опити за репресии срещу мощни индустриални компании като Apple. По този начин се възпрепятства сключването на много бизнес сделки през последните 4 години.

Наскоро Тръмп изрази опасения, че разпадането на Google може да унищожи компанията и сподели, че са нужни по-леки репресии. Но не уточни какви алтернативни наказания има предвид. “Това, което можете да направите, е да се уверите, че процесът е по-справедлив, вместо да разбивате Google”, каза Тръмп през октомври.

“Би било странно втората администрация на Тръмп да се откаже от иск, който самите те са подали”, казва Ребека Аленсуърт, заместник-декан по научните изследвания и професор по антитръстово право в Юридическия факултет на Вандербилт.

Дори ако Тръмп се опита да спре делото, което според професор Аленсуърт е малко вероятно, щатите, посочени като ищци, биха могли да продължат самостоятелно.

“Така че, като се има предвид това, те не могат да спрат делото”, обясни тя. “Смятам, че федералното правителство ще го продължи, но е трудно да се каже колко сурово ще бъде със санкциите си то”, допълни Аленсуърт.

Конкурентите на Google приветстват санкциите

Конкурентът на Google - DuckDuckGo, чиито ръководители свидетелстваха по време на миналогодишния процес, твърди, че Министерството на правосъдието просто прави това, което е необходимо, за да обуздае един нагъл монополист.

“Премахването на широко разпространеното незаконно поведение на Google, продължило повече от десетилетие, изисква нещо повече от договорни ограничения. Трябват редица мерки, за да се създаде трайна конкуренция”, заяви в изявление Камил Базбаз, старши вицепрезидент по обществените въпроси на DuckDuckGo.

Габриел Вайнберг, основател и ръководител на търсачката DuckDuckGo, написа в изявление, че мерките, предложени от съдебната власт, ще освободят пазара на търсене от незаконното влияние на Google и ще поставят началото на нова ера на иновации, инвестиции и справедлива конкуренция.

Опитът за разбиване на Google напомня за подобно наказание, наложено първоначално на Microsoft преди 25 години. Тогава компанията беше обвинена, че използва своята операционна система Windows, за да прокара собствения си браузър Internet Explorer. На първа инстанция Microsoft загуби делото, тъй като федералният съдия заключи, че техногигантът незаконно е използвал своята операционна система, за да смачка конкуренцията.

Апелативният съд обаче отмени заповедта, която щеше да разбие Microsoft - прецедент, който според много експерти ще накара Мехта да се въздържи да тръгне по подобен път и в случая с Google. Сега компанията трябва да представи контрапредложения до 20 декември, преди съдът да разгледа делото през април 2025 г.

Ключови думи

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/