Колко е стара Луната?

19 December 2024
MenTrend.bg
Снимка: Pixabay
Снимка: Pixabay

Луната е по-стара, отколкото се смяташе досега, с между 80 и 180 милиона години, сочи ново проучване, цитирано от ДПА.

В изследване, публикувано в списание „Нейчър", се казва, че скалните проби от повърхността на естествения спътник на Земята са били интерпретирани неправилно.

Трима изследователи от САЩ, Франция и Германия се аргументират, че Луната се е движела близо до Земята по много елиптична орбита. По това време силните приливни сили на Земята бързо нагряват Луната, което я кара да изхвърля големи количества магма от вътрешността си към повърхността. Според учените повечето скални проби от спътника отразяват охлаждането на тази магма, а не нейното формиране.

Малко след формирането на Земята преди около 4,5 милиарда години, планетата се сблъсква с друго небесно тяло наречено Тея. Ударът изхвърля в космоса големи количества нажежени скали от кората и мантията на двете тела, като по този начин се образува Луната.

Скалните проби, донесени на Земята от астронавтите по време на първите мисии на „Аполо" и поредица от безпилотни мисии, показват, че повърхността на Луната се е охладила преди 4,35 милиарда години, което се приема за нейната възраст.

Изследователи също откриват кристали от минерал, наречен циркон в лунна скала. Те са по-стари, което поражда съмнения относно предполагаемата възраст на Луната.

Според учените Франсис Нимо, Торстен Клайн и Алесандро Морбидели, естественият спътник на Земята е на възраст между 4,43 и 4,53 милиарда години. Те отбелязват, че това обяснение се вписва по-добре в динамичните модели на образуване на планети в Слънчевата система, пише БТА.

Ключови думи

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/