Сифилисът се е появил първоначално в Америка, преди пристигането на Христофор Колумб, а европейският колониализъм е помогнал за глобалното му разпространение, установиха учени от Института "Макс Планк" по еволюционна антропология. Това съобщи пресслужбата на института, който е базиран в Лайпциг, Германия.
Изследователски екип под ръководството експерти от института направи важна крачка към разплитане на дългогодишния научен спор за това дали сифилисът е внесен в Европа от Америка в края на 15-и век или е съществувал там и преди. Геноми на античен патоген, открит в скелети от периода преди 1492 г. , потвърждават, че болестта е била пренесена от Америка, но широкото й разпространение е част от мрачното наследство на колониалния период, се посочва в прессъобщението.
Няколко генома от семейството на сифилиса бяха реконструирани от археологическа кост, но не помогнаха за отговора на ключови въпроси, свързани с теориите за съществуване на сифилис преди и след пристигането на Колумб, казва д-р Кирстен Бос, ръководител на група по молекулярна палеопатология в Института "Макс Планк" по еволюционна антропология.
Последващо изследване под ръководството на Бос и Йоханес Краузе, директор на департамента по археогенетика в института допринася за това. В анализите участват и специалисти от няколко страни от Северна и от Южна Америка. Те успяват да открият в древни кости и да анализират пет антични генома от семейството на болестта сифилис, открити при разкопки в Мексико, Чили, Перу и Аржентина и ги сравняват с генома на съвременния патоген. Учените констатират, че древните американски патогени имат пет гена, нужни за бързото разпространение на болестта сред хората и че съвременните варианти на сифилиса произлизат от един източник в Америка. Той бил разпространен по света в края на петнадесети век.
Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Нейчър".
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари