В Япония разработиха нанодиаманти с уникални свойства

28 December 2024
MenTrend.bg
Миниатюрните диаманти блестят по-ярко от обикновените и имат уникални квантови свойства, които им позволяват точно да измерват промени в температурата, магнитните и електрическите полета. Снимка: Pixabay
Миниатюрните диаманти блестят по-ярко от обикновените и имат уникални квантови свойства, които им позволяват точно да измерват промени в температурата, магнитните и електрическите полета. Снимка: Pixabay

Японски учени от Университета на Окаяма са разработили нанодиаманти с уникални свойства и редица потенциални приложения, сред които в медицинската диагностика, пише "Сайънс дейли".

Миниатюрните диаманти блестят по-ярко от обикновените и имат уникални квантови свойства, които им позволяват точно да измерват промени в температурата, магнитните и електрическите полета.

Уникалността на разработката се крие в така наречените NV-центрове, които се появяват в структурата на диаманта, когато един въглероден атом се замени с азотен атом. Под въздействието на светлина тези центрове започват да светят, като същевременно запазват цялата информация за състоянието си.

Нанодиамантите се характеризират с висока чувствителност и стабилност и освен това оказват минимално въздействие върху клетките, което е особено важно за биологичните изследвания.

Учените вече са тествали нанодиаманти върху човешки клетки и са потвърдили способността им да долавят дори незначителни промени в температурата. Това открива нови възможности за ранна диагностика на заболявания като рак, както и за изучаване на работата на клетките в реално време.

Освен в медицината нанодиамантите могат да намерят приложение в различни области - от подобряване на работата на батериите до контролиране на температурата в електрониката и разработване на енергоспестяващи технологии.

"Намираме се на прага на нови открития, които ще променят не само здравеопазването, но и технологиите, правейки ги по-ефективни и екологични", казва професор Масадзуми Фудживара, ръководител на изследването, публикувано в сп. ACS Nano, пише БТА.

Ключови думи

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/