Учени от международния изследователски консорциум Plants For Space разработват ядливи растения за астронавти.
Според експертите те са изправени пред задачата да създадат растения, с които да се храни космонавт в космоса. Учените са забелязали, че е изключително важно да се измислят растителни продукти, които няма да оставят никакви отпадъци - така че да могат да се консумират цели.
Главният изследовател на проекта, Иън Смол, каза, че учените се опитват да отгледат нещо годно за консумация и питателно от мъх и водна леща - тези растения нямат корени и могат да бъдат генетично модифицирани.
Според Смол експертите трябва да разберат как растенията ще оцелеят в микрогравитация. Ученият също така отбеляза, че мъхът и водната леща са безвкусни растения, но те ще решат този проблем с помощта на биологично инженерство.
Участниците в проекта Plants For Space отбелязаха, че за астронавт в орбита пресният портокал „е щастие", тъй като участниците в експедицията ядат предимно консервирани храни. Първите генетично модифицирани растения ще отидат в космоса като част от мисията Artemis III, която трябва да бъде изстреляна през 2027 г.
През юли китайски учени казаха, че степният мъх може да оцелее в екстремните условия на Марс. Това растение лесно толерира студ, необичайна топлина със суша и високи нива на радиация.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари