Американският технологичен гигант "Майкрософт" (Microsoft) обяви създаването на компютърен квантов чип, функциониращ благодарение на ново състояние на материята. Това съобщават от "Майкрософт" България.
Чипът носи името Majorana 1 - иновативен чип за квантови изчисления, захранван от първия в света "топопроводник". От компанията обясняват, че той ще помогне за създаването на качествено нови квантови компютри - не след десетилетия, а след броени години.
Създадения от "Майкрософт" "топопроводник" (топологичен свръхпроводник) е материал от специална категория, който функционира благодарение на ново състояние на материята - не твърдо, течно или газообразно, а топологично. Благодарение на това ново състояние на материята ще разполагаме с квантов чип и с топологично ядро, посочват от компанията. Те добавят, че са в процес на разработване на квантови системи с капацитет до 1 милион кубита на чип, който може да се побере в човешка длан. Това представлява качествено нов дизайн на кубитовата архитектура, заявяват от компанията.
Благодарение на това ново състояние на материята "Майкрософт" е създала 8 топологични кубита, които са по-малки, по-бързи и по-стабилни и могат да се поберат в 1/100 от милиметъра. Тези кубити са проектирани с изключително висока надеждност и вградена хардуерна устойчивост на грешки и се контролират дигитално, отбелязват от "Майкрософт".
От компанията посочват още, че новата технология вече е валидирана от академичните среди и правителството на САЩ. Те отбелязват и публикувана в списание Nature рецензирана научна статия, в която се потвърждава пробивът им в подхода, основан на топологични свръхпроводници. Посочват също, че Американската агенция за перспективни изследователски проекти за отбраната (DARPA) е избрала този подход, за да отключи пътя пред САЩ към устойчиви на грешки квантови изчисления, пише БТА.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари