Вярно ли е, че ежедневният душ е вреден за кожата: колко често трябва да се къпете?

04 April 2025
MenTrend.bg
Друго притеснение беше, че ежедневните душове можеха да изсушат кожата, което да доведе до напукване. СНИМКА: ФРИЙПИК
Друго притеснение беше, че ежедневните душове можеха да изсушат кожата, което да доведе до напукване. СНИМКА: ФРИЙПИК

Д-р Розалинд Симпсън, дерматолог от университета в Нотингам, казва, че би дала различни съвети за правилното миене преди няколко месеца. Сега обаче много се е променило в светлината на новите научни данни.

Традиционно ежедневното миене се смята за проблематично за здравето на кожата, каза тя. Смяташе се, че тази честота на водни процедури може да промени микробиома на кожата, тъй като естествените защитни масла и полезните бактерии се отмиват. Друго притеснение беше, че ежедневните душове можеха да изсушат кожата, което да доведе до напукване. Чрез тези лезии в тялото навлизат бактерии и алергени, което може да доведе до инфекции и обостряне на заболявания като екзема и псориазис.

„Въпреки това, нашият отдел наскоро завърши контролирано проучване за къпане при пациенти с екзема и резултатите бяха изненадващи", казва Симпсън.

Проучването, за което Розалинд Симпсън говори, включва 438 пациенти с екзема. Доброволците бяха разделени на две групи: едната беше помолена да вземе вана или душ шест или повече пъти седмично; втората - само веднъж или два пъти седмично.

Учените очакваха, че ежедневното къпане ще изсуши кожата повече и в крайна сметка ще влоши симптомите на екзема. Това обаче не се случи. Симпсън съобщава, че проучването не открива разлика в симптомите на заболяването между тези, които се къпят ежедневно и тези, които се къпят по-рядко. До какъв извод са стигнали учените? Честотата на миене не се свързва с повишената сухота на кожата. И това е вярно независимо дали имате екзема или не.

Розалинд Симпсън обясни, че начинът, по който се къпете, може да увеличи дразненето на кожата. Колкото по-дълго стоите във вода, толкова повече тя изсушава кожата ви, независимо от честотата. По-кратките, по-хладни душове са най-добри, казва тя.

Освен това важен е изборът на гелове, сапуни и продукти за бръснене. Съставки като метилизотиазолинон, метилхлороизотиазолинон, сулфати и парабени могат да причинят неприятни и тежки реакции при някои хора. „Най-добре е да изберете продукти за красота с минимални съставки, като избягвате прекомерните аромати и консерванти ", препоръчва Симпсън.

Ако изпитвате дразнене, дерматолог предлага да използвате мек крем сапун вместо обикновен сапун. Като цяло, казва тя, най-добрият начин за душ е този, който ви кара да се чувствате добре: „Правете това, което подхожда на кожата ви, кожата на всеки е различна."

Ключови думи

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/