В продължение на десетилетия научната фантастика изграждаше определен образ на извънземните жители, до голяма степен повлияни от мистериозните събития с катастрофата на НЛО в Розуел през лятото на 1947 г. Така в масовото съзнание пришълците изглеждаха като дребни хуманоиди с големи очи, които общуват телепатично и които преодоляват необятното космическо пространство с кораби във формата на летящи чинии.
Но ето че, след като миналата седмица бе съобщено, че астрономите са открили далечна планета извън Слънчевата система, която показва най-убедителните до момента признаци на живот, учените веднага лансираха хипотези какви биологични форми биха могли да я обитават. За всеобщо разочарование може би, те едва ли биха имали нещо общо с малките зелени човечета.
Използвайки данните от космическия телескоп “Джеймс Уеб”, астрономите установиха, че в атмосферата на екзопланетата К2-18b, намираща се на 124 светлинни години (над 1100 трлн. км) от Земята, има изобилие от химически вещества, които на нашата планета се произвеждат само от живи организми. Според изследователите от Кеймбридж океан, който гъмжи от живот, е най-вероятното обяснение за зашеметяващото им откритие.
Двата засечени от телескопа газа - диметил сулфид, или DMS, и диметил дисулфид, или DMDS, се генерират на Земята предимно от морския фитопланктон. Затова се предполага, че К2-18b, която веднага бе наречена “Втора Земя” и дори “Супер Земя”,
вероятно гъмжи именно от микробен живот
DMS от години е в списъка на най-издирваните вещества от търсачите на извънземни.
Учените обаче предпазливо отбелязват, че не обявяват откриването на действителни живи организми, а по-скоро на възможна биосигнатура - индикатор за биологичен процес - и че са необходими повече наблюдения. Астрономите подчертават, че тепърва ще трябва да се провери дали не е възможно на К2-18b да съществуват процеси, които не са биологични, но които да водят до отделяне на двата вида газ в атмосферата на екзопланетата.
“На Земята тези газове се произвеждат от микроорганизми в океана, но дори и с перфектни данни не можем да кажем със сигурност, че това е от биологичен произход в извънземен свят, защото купища странни неща стават във Вселената и не знаем каква друга геоложка дейност може да се случва на тази планета, която може да произведе молекулите”, подчертава пред Би Би Си проф. Катрин Хейманс от Единбургския университет. Има и специалисти, които са много по-скептични и почти изключват възможността от каквато и да било биологична дейност.
Но екипът откриватели не е склонен да се предава. “И все пак това са
първите намеци за извънземен свят, който вероятно е обитаван”,
казва астрофизикът проф. Нику Мадхусудхан от Института по астрономия на университета в Кеймбридж, водещ автор на изследването, публикувано в Astrophysical Journal Letters.
“Това е момент на трансформация в търсенето на живот извън Слънчевата система, където демонстрирахме, че е възможно да открием биосигнатури в потенциално обитаеми планети с техническите средства, с които разполагаме. Навлязохме в ерата на наблюдателната астробиология”, посочва Мадхусудхан, цитиран от Ройтерс.
“Единственият сценарий, който обяснява всички данни, получени досега от JWST (космическия телескоп “Джеймс Уеб”), е този, при който K2-18b е хицеански свят, гъмжащ от живот - добавя Мадхусудхан. - Ние обаче трябва да бъдем отворени и да продължим да проучваме други сценарии.”
Хицеанските светове (името идва от съчетание на думите Hydrogen и Ocean) са предполагаеми екзопланети, покрити от течен воден океан, обитаем от микроорганизми и с богата на водород атмосфера. Според учените при тези светове, ако съществуват, “говорим за микробен живот, вероятно като това, което виждаме в океаните на Земята”. Предполага се, че техните океани са по-топли от земните. Запитан за възможни многоклетъчни организми или дори за интелигентен живот, Мадхусудхан отговаря: “Няма да можем да отговорим на този въпрос на този етап. Основното предположение е за прост микробен живот.”
С помощта на прогнозите на изкуствения интелект обаче в британските медии бяха лансирани и други възможни хипотези за потенциалните обитатели на екзопланетата.
Най-вероятно е океаните на K2-18b да са пълни с нещо като фитопланктон -
микроскопични организми, които се хранят с енергията от близката звезда
Въпреки това, където има планктон, има и възможност за по-сложни форми на живот, които се развиват поради това изобилие от храна.
Според д-р Арик Кершенбаум, зоолог от университета в Кеймбридж и автор на “Зооложки пътеводител на галактиката”, животът на K2-18b би бил доста различен от този на Земята днес. “Дори ако има океан на тази планета, той ще изглежда повече като Земята преди три или четири милиарда години, когато животът се е появил за първи път”, казва той пред британския в. “Дейли мейл”.
На Земята фитопланктонът се разполага близо до повърхността на водата и превръща слънчевата светлина в енергия чрез фотосинтеза и, което е важно, също създава DMS и DMDS. Така че, ако тези химикали наистина имат биологичен източник, фитопланктонът в океаните на K2-18b е най-вероятният им производител.
Въпреки това фактът, че на K2-18b може би има прости форми на живот, не означава, че всичко би било малко. “Под просто се има предвид прости взаимодействия и много проста екосистема – обяснява д-р Кершенбаум. - Може да имате организми, които улавят светлината от звездата, както правят растенията на нашата планета, и след това, докато умират и потъват във водата,
може да има други организми, които ядат мъртвите същества
Вероятно така е изглеждал животът на Земята преди около два милиарда години.”
Така че, ако се е развил по-сложен живот, той може да прилича на някои от ранните хранещи се чрез филтриране същества в историята на нашата планета. Едно от първите сред тях са били вид едноклетъчни организми, наречени хоанофлагелати - най-ранният жив предшественик на всички земни животни. Тези прости същества използвали микроскопични косъмчета, за да засмукват бактерии през фуния и да ги консумират. Не е изключено формите на живот на K2-18b да наподобяват хоанофлагелатите.
Въпреки че сложните животни са се развили доста късно в еволюционната история на Земята, вкаменелостите могат да предложат някои намеци за това как може да изглежда извънземният живот. Учените смятат, че първото хранещо се чрез филтриране животно в историята на Земята е било подобно на скарида същество, наречено Tamisiocaris borealis, което е живяло преди 540 милиона години. То използвало дълги, подобни на пера структури около главата си, за да събира малки частици храна от водата. Въпреки че е малко вероятно, но ако има по-сложен живот на K2-18b, той може да се е развил по подобен начин.
Учените имат някои идеи как биха могли да изглеждат тези по-сложни организми. Тъй като K2-18b обикаля около звезда червено джудже, светлината, достигаща до планетата, ще е слаба, което поставя някои ограничения върху това как може да се развие живот. “Мисля, че начинът, по който може да се появи сложният живот, зависи много от средата, в която се развива – обяснява астрономът Майкъл Гарет, професор в Манчестърския университет. - Ако вашата звезда е червен гигант, има потенциална възможност да се появи живот с очи, които са много по-чувствителни и по-големи от нашите.” Освен това, ако атмосферата на планетата е с ниска плътност, там може да има форми на живот с крила с огромен мащаб.
През 2013 г. изследователите на НАСА откриха два водни свята, наречени Kepler-62e и Kepler-62f, които бяха обещаващи кандидати в търсенето на живот. Говорейки пред Space.com по онова време, водещият изследовател Бил Боруки от изследователския център “Еймс” на НАСА казва, че
тези планети могат да бъдат дом на риби или дори птици
Тъй като K2-18b е воден свят точно като Kepler-62e и Кepler 62f, неговите океани също биха могли да бъдат дом на странни извънземни летящи риби или дори морски птици.
Всичко това обаче за момента е само в сферата на смелите предположения. Астрономите тепърва ще анализират много повече данни, за да могат да изяснят със 100% сигурност дали на екзопланетата действително има живот (според изследователите резултатите е възможно да дойдат до година или две) и едва след това ще започнат да анализират какви форми е приел той.
Екипът е кандидатствал за допълнително време за наблюдение с “Джеймс Уеб”, а това е селективен процес, който изисква предварително одобрение. “Съществуват само 4 прозореца за наблюдение на К2-18b годишно. Така че ако наблюденията бъдат одобрени, те потенциално ще се случат догодина”, обясняват учените.
За съжаление, К2-18b e твърде далече от Земята. И докато хората скоро ще се отправят към Марс, за да разберат доколко достоверни са теориите за съществуването на марсианци, то за достигането до К2-18b с най-модерния и бърз за момента космически кораб ще са необходими 195 000 години.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари