Под един покрив

02 April 2020
Пенчо Ковачев
Петър Дънов и Георги Димитров
Петър Дънов и Георги Димитров

Странните пътища на съдбата, които свързват Петър Дънов и Георги Димитров – и двамата наречени учители на българския народ

Господи, колко хубаво ще бъде! Музей на двамата учители под един покрив!!!

Така простодушно възкликва една от двете жени, обгрижвали Учителя Петър Дънов до смъртта му в края на 1944 г., когато през 1949 г. излиза решението на ЦК на БКП къщата на ул. „Опълченска“ 66 да стане музей на „вожда и учителя на българския народ Георги Димитров“. Не след дълго двете жени са изгонени от къщата и в южното й „дъновистко“ крило са настанени екскурзоводите.

Къщата на „Опълченска“ е строена от бащата Димитър Михайлов
и неговата балдъза през 1889-1890 г. Три години преди това семейството се мести от Радомир (където преди това е дошло от с. Ковачевци) в София и живее под наем на ъгъла на ул. „Цар Борис“ и „Солунска“. От общината раздават парцели в „Ючбунар“ на бежанците от останалите в турско български земи.

Парашкева Досева от Банско и нейната сестра се сдобиват с имот и вдигат къща близнак. Хвърлят чоп и на семейството на Георги Димитров се пада северната половина, а на леля му – южната. Само след няколко години лелята продава своята част на писаря от Съдебната палата Петко Гумнеров, горещ поклонник на Петър Дънов.

Когато през септември 1904 г. Учителя започва четвъртата си обиколка на България и идва в София, отсяда в дома на Гумнеров. През 1906 г. заживява постоянно в къщата и започва да държи своето Слово във формата на първи публични беседи, някои от тях са записани от Гумнеров и Димитър Голов.

През 1904 г. Георги Димитров участва в учредителния конгрес на Общия работнически синдикален съюз (ОРСС), а година по-рано Софийската партийна организация го избира за свой делегат на ХІ конгрес. През 1906 г. Димитров се жени за младата и красива социалдемократка от Сърбия Любица Ивошевич, която 4 години преди това вече живее постоянно в България – най-напред в Русе, после в Сливен, а от 1904 г. – в София.

Така в началото на ХХ век под един покрив на едноетажната къща в „Ючбунар“ живеят двамата единствени българи, които още приживе са титулувани с почтителната дума Учителя. Разликата е, че Дънов е наречен така от народа, а Димитров – много по-късно от официалната комунистическа пропаганда.  Къщата, в която са живели Дънов и Димитров

Къщата, в която са живели Дънов и Димитров

Протестантството е другият

любопитен паралел между двамата.

Въпреки че бащата Константин Дъновски е възрожденец, свещеник и радетел на православната вяра в родното си село Хадърча, Варненско (днес Николаевка), синът Петър завършва Методисткото епископално училище в Свищов и преди да замине на специализация в САЩ е пастор и протестантски учител. През 1890 г. Петър Дънов се дипломира в семинарията на университета „Дрю“ в Медисън, Ню Джърси, и после учи две години в Теологическия факултет на Бостънския университет.

Ревностна протестантка е и майката на Георги Димитров
Парашкева Досева. Тя редовно води децата си на службата в Първа евангелска черква на ул. „Солунска“. Синът й Георги обаче избира комунистическата религия пред протестантската.

През 1956 г. съветският режисьор Лев Арнщам снима филма за Георги Димитров „Урокът на историята“. Като баба Парашкева се превъплъщава непрофесионалната актриса Цветана Арнаудова, която на всичкото отгоре е и заклета дъновистка.

Идеологическите стражи

обаче си затварят очите заради

поразителната й прилика с майката

на Димитров. На фестивала в Карлови Вари Цветана Арнаудова разделя наградата за най-добра женска роля с френската звезда Даниел Дарио.
През 80-те години на миналия век Боян Папазов пише пиесата „Нощна приказка“, с която участва в анонимен конкурс за съвременна българска драма. В нея разказва за драмата на режисьор, който снима филм за конгрес на БКП, поръчан му спешно от Политбюро, но голямата му мечта е да направи филм за двамата учители под един покрив. След време Копринка Червенкова, главната редакторка на в. „Култура“, която е била в журито на анонимния конкурс, го среща и между другото казва: „Някакъв идиот написал пиеса за Дънов и Георги Димитров?!“
„Аз съм този идиот“, признава си драматургът.

За съвместния живот на двамата учители под един покрив много често истината се смесва с легендата, твърди Боян Папазов. Според официалната комунистическата историография, когато полицията нахлува в дома за обиск или арест на младия Димитров, той преминавал по общия таван на къщата и се спасявал през другата й половина.

Според една от дъновистките легенди веднъж при такова полицейско преследване

побягналият през тавана

Георги Димитров се озовава

в стаята на Дънов, където

той провеждал беседа

със свои последователи.

Стражарите нахлуват в стаята, но се стъписват пред величавата и благородна осан­ка на Учителя Дънов и търтят обратно.

По подобен начин на 16 април 1925 г. се спасява и най-малката сестра на Димитров – Елена. В половинката, обитавана от Дънов, я преобличат като селянка и я извеждат през блокадата, наложена в София след атентата в черквата „Света Неделя“. По-късно тя се жени за Вълко Червенков, който е един от организаторите на атентата и министър-председател на България през 1950-1956 г.

Петър Дънов умира на 27 декември 1944 г.
в къщата на ул. „Опълченска“ 66. Бялото братство моли вътрешния министър комуниста Антон Югов той да бъде погребан в прочутия имот „Изгрева“, купен с пари на братството. Югов категорично отказва и братята пращат телеграма до Георги Димитров, който е още в Съветския съюз, и оттам получават разрешение. Така Учителя е погребан в градинката до сегашното руско посолство, но по-късно имотите на Бялото братство са конфискувани и национализирани. Сега къщата на „Опълченска“ е в окаяно състояние.

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/