В спорта измамата винаги е била част от играта. Защото така се стига до победата. А тя е над всичко. Измамното движение или финта пък е основно средство за постигането й. Но някои стигат до невероятни висини.
През 1904 г. целият стадион в Сейнт Луис е на крака, защото в него влиза американецът Фред Лорц като водач в маратона. И печели първото място. Снима се с Алис Рузвелт, дъщерята на президента Тиодор Рузвелт и очаква златния медал.
Съдиите обаче получават информация, че Лурц липсва от контролите по трасето. Той се отказва още на 10-ия километър, след което хваща такси до стадиона. И изчаква останалите, за да ги изпревари. Така за победител е обявен Том Хикс. Който, за да издържи, получава дози стрихинин от треньорите си. Или с други думи е използвал стимуланти. Но тогава никой още не ги е преследвал.
По време на социализма
най-лесно бе да
лъжеш за възрастта си.
Заради това повечето ни легенди дори не знаят кой е рождения им ден. Всичко идва от едно изискване на УЕФА да си роден след определена дата, за да играеш в дадена възраст при юношите. И нямаше никакъв проблем да ти се издаде документ, че си се появил на бял свят през август, а не януари например. Така сме печелили и европейски титли при младежите на футбол.
Тази измама обаче не е отминало в Африка и Азия. Типичен пример за измамата бе Гарба Лавал от "Левски". Той пристигна в България като 28-годишен нигерийски национал. След това се оказа, че е бил на около 40.
Заради феномена възраст ФИФА дори възприе задължителното изследване на магнитен резонанс, за да се докаже възрастта. Цели отбори са били отстранявани от световни първенства, след като бе доказано, че на терена са пуснати батковците.
Проблемът е доста сериозен в леката атлетика. Там етиопци и други африканци с външен вид на старци печелят медали и победи при 17-годишните. Но си имат разбира се официален документ, че са тийнейджъри.
С развитието на технологиите и черното тото дойдоха на мода дори фалшиви резултати. През 2004 г. дупнишкият "Марек" участва в турнира "УЕФА-Интертото". Съперник в първия кръг е грузинският "Дила Гори". Първият двубой завършва 0:0. На реванша "Марек" бие 2:0. Този резултат обаче се научава твърде късно. Всички разпространяват, че двубоят е завършил 3:3. Именно този резултат е фиксиран в изключително популярния сайт Livescore, по който тотаджиите неизменно следят развоя на мачовете по света. Дори са публикувани измислени голмайстори.
Потърпевши от тази дезинформация бяха онези букмейкърски къщи, които вечерта след мача изплащаха печалби за познато равенство. Въпреки че срещата завършва към 18 часа българско време, в 21,34, т.е три часа и половина по-късно, агенция Ройтерс все още не разполага с верния резултат и също тиражира 3:3. УЕФА пуска истинския от мача в Тбилиси (0:2) едва на следващата сутрин. Но тогава вече печалбите са изплатени и който спечелил, спечелил.
В модерните времена
доста популярни станаха
и фалшивите футболисти.
С модерните технологии не е проблем да си направиш клип и да се представиш за нещо, което не си. Обличаш екип, показваш няколко финта и вече си готов за проби.
Емблематичен случай с това бе Грег Акселрод, който се опита да пробие в ЦСКА през 2009 година. Французинът пристигна директно на лагера в Австрия със сериозна визитка. Бил ритал в "Пари Сен Жермен". Дори се появява интервю в официалния сайт на клуба, като той е представен като изключителен играч.
Грег Ментето бе разкрит само за една тренировка от Любослав Пенев и бе отпратен. Това обаче не му попречи да се появи вече и с екипа на ЦСКА в клиповете си.
Менте достигна дори до Висшата лига на Англия. Става въпрос за Али Диа. Някой, който се представил за Джордж Уеа се обажда на мениджъра на "Саутхемптън" Греъм Сунес и му предлага играча. Били ритали заедно в "Пари Сен Жермен". Али е национал на Сенегал с голове за държавния тим.
Сунес се лови на въдицата и го кани. Подписва дори договор с него. И го пуска като резерва срещу "Лийдс". За да го разкрие за 20 минути, но вече прекалено късно.
Братовчедът на бразилеца Фабио пък се появява вместо него в "Мидълзбро" и дори остава 14 месеца в отбора. Прави се на контузен през цялото време. Но изиграва един мач.
В родния футбол имаше съмнения, че същия номер е изиграл на ЦСКА Масена Моке. След зимната пауза той се върна неузнаваем в България. Но така и не бе доказано.
Една от най-големите
афери, свързани с измама
в българския футбол
е казанската.
Датата е 20 септември 2009 г. Вечерта предстои да се изиграе вечното дерби между ЦСКА и "Левски". Двата тима се готвят трескаво, когато изведнъж пристига светкавична мегаоферта за четиримата най-добри играчи при "сините", които тогава са водени от Радко Достанич. Във факса, който е от руския шампион "Рубин" (Казан), има милионно предложение за закупуването в пакет на Живко Миланов, Дарко Тасевски, Юсеф Рабех и Зе Соарес. Никой не се усеща, че трансерният период вече отдавна е приключил.
Тодор Батков нарежда: "Заминавайте веднага!". Независимо, че само след часове "Левски" се изправя срещу вечния си съперник, адвокатът качва веднага играчите на самолета за Русия. С тях заминава и мениджърът Николай Жейнов.
Часове по-късно четиримата футболисти пристигат в Москва, където научват, че в "Рубин" дори не са чували за тях, а още по-малко са изпращали оферта.
Докато играчите търсят най-бързия начин за обратно прибиране в България, "Левски" вече е на терена на стадион "Васил Левски". Без най-добрите си футболисти "сините" са безсилни и получават два безответни гола, а ЦСКА можеше да победи и с далеч по-голям резултат. Един от най-големите скандали в историята на българския футбол е факт.
Първото име, което изплува в аферата, е на митичния вече арменец Артур Оганесян, който е смятан за основа на цялата схема.
Версиите са черно тото и заговор срещу "Левски".
Босът на "Левски" директно обвини тогавашните собственици на ЦСКА - Димитър Борисов и Иво Иванов. Според него те са действали в комбина с Артур и са му спретнали номер. Въпросният арменец е бил у нас именно, за да гостува на "титаните". Според хора от прокуратурата двамата собственици на ЦСКА знаят истинското име на арменеца, докато Артур е псевдоним, с който чужденецът се е представил пред Тодор Батков, с когото също се е видял.
Източници от разследващия орган обаче тогава оневиниха "червените" със солиден довод: "ЦСКА също са заподозрени, но следите сочат към друго място. Помислете реално, ако “армейците” са решили да спретнат този трик на Левски и Батков, защо ще канят Артур в София официално. И защо сега потвърждават, че са се срещнали с него", казаха тогава те.
Арменецът пък обяви в ефира на "Канал 3", че Батков го е потърсил, за да уредят дербито с точен резултат, защото имал големи дългове. Собственикът на "Левски" го заплашил с убийство, ако проговори за далаверата.
Уточнил и по какъв начин
ще се раздели с живота си
- като бъде удавен в Черно море.
"Батков ми довери, че има големи дългове и ме попита дали знам къде може да се заложи голяма сума за мача с ЦСКА. Той ми каза, че "Левски" е загубил от "Дебрецен", но той е спечелил пари от тази загуба. След това отидохме в офиса му, телохранителите му ме принудиха. Каза ми, че ще ми даде веднъж 100 000 евро и още един път 200 000 евро, за да ги дам на футболисти на ЦСКА. След което уточни, че иска да заложи големи пари на точен резултат 2:0. Батков печели добри пари от тото афери", каза Артур.
"Батков ме заплаши, че ако не направя това, което ми нарежда, ще ме убие. Неговите охранители ме удариха няколко пъти в главата и ме заплашиха, че ще ме удавят в Черно море. Батков се познава с всички бандити в Русия. Имам записано на касета всичко това и съм готов да го предоставя на всяка телевизия", добави арменецът.
Твърденията за действията на Тодор Батков бяха противоречиви. Той твърди, че веднага е сезирал УЕФА и лично тогавашният бос Мишел Платини, но според сведения в България от 2009 година, Батков дори не е сезирал родната прокуратура. Тя се е сезирала сама и причината се криела в големия обществен интерес към случващото се в "Левски".
Измамата така и не бе разкрита. А Артур изчезна някъде в Кавказ. А измамите в спорта продължават с пълна сила. По цял свят.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари