Ковчегът му 73 г. стои в криптата на католическа църква в Кобург, покрит с българското знаме
Единственото му желание било да бъде погребан тук до съпругата си Мария Луиза
Цар Фердинанд умира на преклонна възраст в дома си в центъра на Кобург на 10 септември 1948 г., надживял смъртта на двамата си синове и края на династията в България. Последната воля на българския владетел е да бъде погребан в любимата България до първата си съпруга княгиня Мария Луиза.
На смъртния си одър той пита адютанта си ген. Петър Ганчев: “Кога заминаваме за България?”.
Първоначално ковчегът му бил временно положен в криптата на католическата църква "Св. Августин" в Кобург пред каменните саркофази на майка му и баща му. Идеята била след това останките му да бъдат пренесени в България.
73 години по-късно те все още са в Кобург
Градът е известен с раждането на първия белгийски крал Леополд и със смъртта на българския цар Фeрдинанд, преживял там почти толкова, колкото и в България - 30 години. Местните жителите уважават паметта на Фердинанд, посещават и двореца му, превърнат в музей с обредна зала.
Още 15 короновани особи от династията на Кобургите са намерили последния си покой в криптата на църквата "Св. Августин".
Божият дом е построен по заповед на херцог Ернст Втори в неоготически стил през 1860 година. Църквата се намира на малко възвишение в града точно под крепостта на фамилията.
Криптата под нея е дело на архитекта Георг Ротбарт
В нея по традиция се погребват телата на покойниците на католическата линия от фамилията на Кобургите. Криптата се казва още "Кохари", както наричат и
най-голямата скъпоценност на династията
- огромни диаманти, с които се гордеела майката на Фердинанд Клементина Орлеанска. Тя също почива там в саркофага на съпруга си принц Аугуст. Синовете на двойката - Фердинанд Български, Фердинанд Филип и Лудвиг Аугуст, са положени край тях.
Единствено българският цар не е в саркофаг, а в дървен ковчег.
Непогребаните останки на царя
предизвикват непрестанни спорове между българските историци, политици и обществото, защото всички са разделени на две.
Някои смятат, че заради двете национални катастрофи - Междусъюзническата и Първата световна война, царят не трябва да почива в България. Според други той е направил много за разцвета на страната и трябва да бъде погребан до съпругата си Мария Луиза. Княгинята е положена в пловдивската католическа катедрала "Свети Лудвиг". Освен това много от учените изтъкват факта, че не е спазена и последната воля на Фердинанд.
“Трябва да погребем един мъж до жена му - без пристрастия, без политика”, категорични са историците. И изтъкват, че така е направено през 2006 г., когато тленните останки на руската императрица майка Мария Фьодоровна са
пренесени от Дания в Петербург
и са погребани до тези на съпруга й Александър III.
Отдавна будни българи организират петиции за връщането на тленните останки на цар Фердинанд в България.
“Днес е наш дълг да върнем тленните останки на цар Фердинанд и той да бъде погребан там, където му е мястото - в България, тази, за която той направи всичко възможно тя да се превърне от изостанала османска провинция в европейска сила", пишат привърженици в социалните мрежи.
Решението за всички страни - семейство, политици, историци, приятели и почитатели и в България, и в Германия - остава да бъде прието според официалната воля на България.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари