Предлага промени в конституцията, отделяне на БКП от държавата и акционерни дружества с чуждестранен капитал
Бившият Първи: Нямаме комплекс за малоценност като партия, но някои кръгове са се деморализирали
Радикални промени в модела на социализма предлага Тодор Живков на последния си пленум на 10 ноември 1989 г., за да спаси властта си, пише "168 часа".
Включително с много предпазливо отделяне на партията от държавата, промени в конституцията и създаване на акционерни дружества с чуждестранно участие, макар да не става ясно дали то няма да е само съветско и от другите соцстрани.
Преди повече от две години си поставихме задачата не да усъвършенстваме и подобрим досегашния модел на социализма, а да създадем
нов, адекватен на съвременните реалности модел,
казва бившият Първи в последния си доклад пред ЦК на БКП на 10 ноември 1989 г. Докладва, че е започнало преустройство на компартията, така че да се разграничат функциите й от държавните и стопанските органи. Напредък обаче не се забелязвал, а процесът срещал
сериозни трудности.
Целта е да се постави правилен социалистически фундамент в областта на икономиката, социалната и духовната сфера, нищо повече, допълва Тато. Критикува своите подчинени, че не правят нужното, а "някои кръгове" са се деморализирали.
Той предлага промени в конституцията и устава на партията, където да се запише, че България ще строи нов модел на социализма Ц социалистическа демокрация, плурализъм, гласност и народовластие.
"На юлския пленум на ЦК на БКП от 1987 г. приехме ключовата постановка за премахването на положението на
партията като “етаж” в йерархията на държавната власт.
В нашата партия нямаме причина да изповядваме комплекс за малоценност", допълва той, макар че компартията продължава да е водеща в живота у нас до 1989 г. Колкото са неясни идеите за разделяне на БКП от държавата в доклада му, толкова мъгляви са и предложенията за икономически промени.
"С оглед вграждането на пазарни елементи в икономиката и пряк синтез на фирмите с външния фактор от началото на 1990 г.
да се въведе стопанска сметка
и в конвертируеми
левове." Така фирмите ще образуват и разпределят доход в конвертируеми левове заедно с печалба във вътрешни левове. Намеренията му са още до края на 1989 г. компетентните държавни органи да предприемат конкретни практически стъпки за постепенното преобразуване на фирми с държавно имущество в акционерни.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари