Забавлявал се, докато стреляли по затворниците с халосни патрони, после ги довършвал, като им пръсвал черепа
В Куба някои го почитат като светец, молят се пред снимките му, когато са болни, и твърдят, че обвиненията са фалшиви
Фидел Кастро го определя като “художника на революционната борба”
„С луда ярост ще опетня оръжието си с кръв, убивайки всеки попаднал в ръцете ми враг! Ноздрите ми се разширяват, докато се наслаждавам на лютивата миризма на барут и кръв. Със
смъртта на враговете
си се подготвям за свещената борба и се присъединявам към триумфиращия пролетариат със зверски рев!"
Това е малка част от известното есе на Ернесто Че Гевара, в което той ясно заявява възгледите си.
Определян от мнозина като садистичен масов убиец, той ненавижда чернокожите и хомосексуалните и разстрелва невинни, но все още е икона на крайнолевите, а в Куба дори смятат, че е светец, и някои се молят пред снимките му за изцеление.
Само преди дни почина Марио Теран Салазар – войникът, който разстреля Че Гевара на 9 октомври 1967 г., и това отново разпали
споровете за истинския Че
Ернесто Рафаел Гувара де ла Серна е роден в богато семейство в Аржентина през 1928 г. Докато следва медицина в университета в Буенос Айрес, той пътува из Южна Америка с мотоциклета си и искрено се възмущава от бедността в региона.
Общоприето е, че по образование Че Гевара е лекар, но повечето изследователи твърдят, че той така и не успява да завърши, тъй като се присъединява към марксисткото революционно движение. Категорично се противопоставя на доминирането на САЩ в Латинска Америка и се застъпва за въвеждането на комунистически режими, които да водят борба със социалната несправедливост в страните от Третия свят.
Когато Ернесто отива в Куба, Фидел
Кастро
води левицата,
която иска да свали от власт 17-ия президент на страната Фулхенсио Батиста.
Двамата стават най-добри приятели, като споделят едни и същи идеи. Че Гевара се превръща в дясната му ръка и става министър на промишлеността. Застава
начело на командите за разстрели
и изгражда "трудови лагери" из цялата страна. Някъде по това време той заявява: "За да се изпратят хора на разстрел, не са нужни веществени доказателства. Те са подробности на буржоазните процедури. Тук става дума за революция! А революционерът трябва да е студена машина за убиване, мотивирана от чиста омраза. Ние трябва да създадем учението на стената!"
По-късно Кастро го описва като "художник на революционната борба" и със закон двамата въвеждат смъртното наказание, а органът, натоварен с изпълнението му, е наречен Комисия по прочистването.
"Нямам нужда от доказателства, за да екзекутирам човек, трябва ми само доказателство, че трябва да го екзекутирам!", казва Че Гевара.
След завземането на властта в Хавана Че Гевара се установява в крепостта затвор "Ла Кабана" и
лично изпраща 2500 души “до стената”
Според данните оттогава Кастро и Ернесто вкарват в затворите по-висок процент хора от комунистическия режим на Сталин и през своите първи 3 години Че екзекутира повече хора, отколкото Хитлер през първите си 6.
Умберто Фонтова, авторът на книгата "Истинският Че Гевара", пише, че той се превръща в главен екзекутор и по време на режима са избити 108 000 души, като 78 000 от тях са ликвидирани при опит да избягат от плен.
Кубинският журналист Луис Ортега, който се е познавал лично с Че, споделя, че той е изпратил
1897 души на екзекуция
Отделно са онези 2500, които избива при влизането си в Хавана.
По-зловещото е, че Че Гевара е изключително жесток с пленниците си. Методите му са свързани с изключително морално, психическо и физическо насилие. Любимият му момент бил, когато на затворниците им били връзвани очите и те били изправяни пред отряда за екзекуция. Всички зареждали пистолетите и се давало нареждане за огън. Първо обаче се стреляло с халосни патрони. Революционерът се забавлявал със страха на жертвите си, а свидетели твърдят, че това било свързано с психическо отклонение.
Винаги Ернесто нареждал на отряда след стрелбата
да довършват невинните с изстрел в главата с пистолет Colt 45 на разстояние от 5 крачки. Често той сам правел това, като пръсвал черепите им.
Пиер Сан Мартин, един от спасените затворници от "Ла Кабана", си спомня за разстрела на 14-годишно момче, което се опитало да защити баща си, който бил убит пред очите му. Детето се разкрещяло, а Че Гевара му заповядал да застане на колене, но то не се подчинило. Тогава
той се вбесил
и го разстрелял в гръб с куршум в тила.
"Екзекуции? Разбира се, че ще екзекутираме! Ще продължим колкото е необходимо! Това е война на живот и смърт срещу враговете на революцията! Пътят към свободата минава през куршума!"
Това заявява садистът на 11 декември 1964 г. в реч пред Общото събрание на ООН.
Въпреки това привържениците му не приемат определението "масов убиец", смятат, че обвинението е провокирано от факта, че е бил шеф на "Ла Кабана". Те признават, че там са заседавали първите трибунали и са разглеждали делата на обвинени в престъпления дейци на сваления режим на диктатора Фулхенсио Батиста, както и че са издавали смъртни присъди. Прави се и уточнението, че от 3000 души са разстреляни само 51. Затова те недоумяват защо се потъпква паметта на техния идол и се разказва зловещата история за истинския Че, която нямала нищо общо с реалността.
Привържениците му твърдят, че сериозните историци знаят много добре фактите. А екзекуциите били фалшива пропаганда, за която явно се плащало доста добре, за да се разпространява.
Обвинителите му са категорични, че си е получил заслуженото.
"Той беше много смел, когато избиваше невинни хора в крепостта "Ла Кабана", включително 14-годишното дете – казва агент, участващ в залавянето му. - След като беше заловен, изглеждаше изплашен, защото знаеше, че ще го застигне това, което е причинил на жертвите си. Затова беше екзекутиран."
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари