"България е била сила на Балканите, може да се вдъхновявате от това", заяви световноизвестният полски режисьор
„За мен папа Йоан Павел Втори бе завладяваща личност. Когато виждаше злото, и разбираше и вярваше, че е зло - той се бореше с него, но и често не го забелязваше, не вярваше, че е истинско. Сега има вълна от атаки срещу него, според мен, непропорционална на неговите заслуги”. Това заяви в интервю за Нова тв световноизвестният режисьор Кшищоф Зануси, който е в София за представяне на своя филм „Идеалното число”.
На въпрос каква беше Полша в момента, когато Съветският съюз и Нацистка Германия атакуват Полша от запад и изток, той обясни, че има и друг вид страх. „Програмите на нацистите и на болшевиките бяха съвсем различни. Нацистите искаха да заличат полския народ, а руснаците – да го подчинят, затова германската окупация беше пълна, а Съветския съюз ни наложи един полусуверенитет. А един такъв полусуверенитет е полуробство. Така че не беше добре”, обясни режисьорът.
Той разказа, че думите в полския химн: „Полша още е жива”, показва опазването на народа през почти вековен контрол от външни сили. „Французи или германци никога не са пели такива думи, защото са знаели че са вечни. Никой не е и помислял, че Европа можа да я има без Германия или Франция, Испания или Италия. И в същото време Европа е можела да остане без Полша. Днес все пак ни има като държава и народ. Това е нашият триумф, който обаче никой не може да ни гарантира, защото нищо в историята не е гарантирано, всичко може да ни се случи”, каза Зануси.
Запитан за разликите между България и Полша, Кшищоф Зануси изтъкна, че България има и византийски корени. „Ние в Европа и Полша често забравяме, че някога България е било много по-развита от нас, че имате в историята си период на разцвет и сте били сила тук, на Балканите. Мисля, че днес можете да се вдъхновявате от това, защото като култура и цивилизация сте били значима държава още през първото хилядолетие”, призна полският режисьор, постигнал световна слава.
Относно спора за демонтаж и преместване на Паметника на Съветската армия, той каза, че подобен въпрос е имало и в Полша. „Съветската армия сама си издигаше паметници. А сега, след като си отиде, всъщност трябваше да си ги вземе, защото ние не възприемаме нейното влизане като освобождение. Варварство е да се унищожават паметници, някои са добре направени, макар че най-често им липсва искреност. Но съм против те да останат, защото те са свидетелство за почит, която не заслужават”, е мнението му.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари