Топлият климат увеличава с 44% риска за зрението

09 July 2023
Любомира Николаева

Дългото или често излагане на слънчева светлина е свързано с образуване на перде, увреждане на ретината, очни алергии, инфекциозен конюнктивит, дори умеличава риска от рак в окото

Последното, за което се тревожим от новините за повишаване на температурите на земята и промяна на климата, вероятно са очите. Оказва се обаче, че горещините може да са крадец на зрение. Коварната връзка между увреждането на очите и средната температура в района е установена от канадско
проучване сред 1,7 млн. възрастни американци. За хората, които живеят в най-топлите райони на САЩ, вероятността от увреждане на зрението е почти двойна, установяват учените от Института по стареене към Университета на Торонто.

Зависимостта между температурата и влошаването на здравето на очите остава дори когато изследователите са взели предвид възрастта, пола, доходите и образованието на участниците в първото по своя фокус проучване. С изменението на климата и очакваното повишаване на глобалните температури темата ще става все по-актуална, коментират очни лекари под публикацията на авторитетното издание по офталмологична епидемиология.

В сравнение с най-хладните региони, рискът от сериозно увреждане на зрението е с 14% по-висок за тези, живеещи в места със средна температура между 10 и 12,7 градуса по Целзий. И с 24% по-висок за тези хора, които населяват райони със средна температура между 12,7 и 15,4 градуса.

Въпреки че връзката се проявява във всички демографски групи, има популации, за които тя е още по-силна, уточняват изследователите. Температурите, изглежда, корелират повече с вероятността от серизна загуба на зрението сред мъжете и хората
на възраст 65-79 години. 

Освен директното влошаване на качеството на живот намаляването на зрението има десетки косвени ефекти върху здравето. Специалистите са категорични, че то може да увеличи риска от падане и от счупвания на кости .

Лечението на очите и евентуалните допълнителни щети от лошото виждане са огромен разход не само лично за засегнатите, но и за икономиките.

Изследването не засяга причините за неблагоприятното влияние на горещините върху зрението. Учените теоретизират, че причините може да са увеличеното излагане на ултравиолетовите (UV) лъчи от слънцето, замърсяване на въздуха, което е по-високо в горещо време, или разграждане на нужната на очите фолиева киселина, което идва с по-високите температури.

Когато стане дума за слънчевата радиация, почти всеки се сеща за риска от един от най-злокачествените тумори, наречен меланом. По-малко се знае, че меланомът може да се развие и в очите. Не само по тази причина UV лъчите са толкова вредни за очите, колкото и за кожата. Светлината от ултравиолетовия спектър с определена дължина може да увеличи риска от очни заболявания като очното перде, наричано от лекарите катаракта, или да причини увреждане на ретината, макулна дегенерация - водеща причина за необратима слепота. Освен това екстремната топлина и UV лъчите могат да придизвикат алергични реакции с оток и сълзене на очите. При горещо време се увеличават и случаите на инфекциозен конюнктивит. 

Как да се пазим?
l Носете тъмни очила с UV защита в слънчеви дни.
l Винаги мийте ръцете си, преди да пипате очите си или контактни лещи.
l Избягвайте да търкате.
l Студената вода може да поддържа очите хидратирани и освежени, така че се стремете да миете често.
l Пийте много вода - дехидратацията наред с интензивната светлина води до сухо око, а то - до влошено зрение и инфекции.
l При сухи очи използвайте капки за овлажняване.

Ключови думи

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/