Решението е окончателно
Едва 11 дни продължи ареста на бизнесмена Васил Божков, който се завърна у нас след три години и половина в Дубай. За разлика от него съпругата му Елена Динева, която също беше обвинена през 2020 г. , престоя в килия 8 месеца.
Във вторник Софийският апелативен съд промени мярката му за неотклонение от задържане под стража в домашен арест. Тя е по т.нар. хазартно дело за
неплащане на
над 500 млн. лв.
такси
от лотарийни игри. Той е обвиняем с още осем човека. Божков ще е с електронна гравна на крака и ще изтърпява санкцията на ул. “Московска” 43, стана ясно от определението на съда, което е окончателно. Там е офис сградата му, а официалният му дом е на бул. “Васил Левски”.
Делото в апелативния съд бе проследено от стотина привърженици на бизнесмена, които още от 9,30 ч изпълниха фоайето на Съдебната палата в София. Те посрещнаха с шумни аплодисменти и него, и решението за домашния арест. Да го подкрепят дойдоха и синът му Антон Божков и снаха му Ива Софиянска.
Покрай мерките за неотклонение на бизнесмена имаше вълнение около 11 часа, когато се оказа, че прокуратурата обмисля да поиска задържането му и по т.нар. криминално дело. То е за рекет, подбудителство към три убийства и изнасилвания. След като съдът му наложи домашен арест, от прокуратурата оттеглиха искането си с аргумента, че това е втората по тежест мярка.
В понеделник Божков е получил и мярка “парична гаранция” в размер на милион и половина лв. по трето дело - незаконно притежание на антики и пране на пари. Адвокатът му Георги Гатев увери, че ще обжалва гаранцията.
“Не се оплаквам,
но на 67 г. не е
лесно в ареста”,
обяви бизнесменът в правото си на последна дума пред съда.
Въпросът доброволно ли се е върнал от Дубай, или е бил екстрадиран, витаеше през цялото дело, което продължи около два часа и половина. Според адвоката му Георги Гатев още през май клиентът му подал молба, че иска да се прибере. Заради това на защитника била връчена призовка, че бизнесменът може да се яви в прокуратурата в който работен ден през юни иска. Гатев припомни, че мотивите му да се върне били, че иска да се защити, че не е прекъсвал връзка със страната и близките си, а и смятал, че при новото ръководство на прокуратурата нещата са се променили.
Наблюдаващият прокурор Ангел Кънев припомни, че на 28 август в 15 часа от Абу Даби дошъл документ, в който се споменавала думата “екстрадиция”. От държавното обвинение възложили на МВР проверка. Тя показала, че всички съобщения на Интеропол минавали през проверен канал, в който не можело да има манипулация.
Прокурор Кънев наблегна на факта, че Божков е човек с големи възможности, има собствености и
контакти в
Монголия,
Молдова, Грузия,
Кипър, офошорни
зони
Разследващите установили 5800 негови имейла, включително с руснаци от санкционните списъци. В Кения например притежавал казино с руски гражданин.
Според съда не можело да се изключи както да се е прибрал доброволно, така и да има промяна в първоначалното решение на съда в Абу Даби, който отказа да го екстрадира през 2020 г.
По-важно било
предстоящото му
поведение
и дали има възможност да се укрие в бъдеще. Магистратите се съгласиха с прокурора, че Божков имал широки контакти. Първоначалният му избор бил да организира защитата си дистанционно, а съдът не искал да спекулира, че напускайки България на 25 януари 2020 г., е знаел, че след четири дни ще му бъдат повдигнати обвинения.
Съдиите отбелязаха, че заради активността на прокуратурата липсвала опасност бизнесменът да извърши друго престъпление. Повечето доказателства били събрани, по делото имало 242 тома материали.
Обстойно те коментираха първата предпоставка за оставане в ареста - обоснованото предположение за извършените престъпления. Според тях нямало убедителни доказателства, че всички осем души, някои от които от закритата вече комисия по хазарта, били членове на престъпната група, ръководена от бизнесмена. Не било доказано, че той ги е убедил да нарушат закона за хазарта. Това можело да се каже само за Огнемир Митев, бивш шеф на закритата комисия. Според прокуратурата Божков му давал подкупи, за да изработи правила. Така плащал 20% от разликата между залозите и изплатените печалби, а не 15% от всички залози.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари