Според конституцията всеки има право свободно да изразява мнението си, смята прокуратурата
Двугодишен конфликт между певицата Милена Славова и някои от съорганизаторите на “София Прайд”, от сряда е във Върховния административен съд (ВАС). Младежката ЛГБТИ организация “Действие” съди за дискриминация по признака “сексуална ориентация” рок легендата за неин пост във фейсбук. Милена пък отрича да изпитва лоши чувства към гей общността, дори напротив.
“Имам много приятели от гей общността, но те не са по гей парадите, сериозни хора са и са против това, което се случва по улиците”, обяви тя пред съдиите.
За да са съпричастни с нея, пред ВАС още преди 9 часа, за когато беше обявено делото, бяха дошли десетки граждани, много от тях рокери, паркирали моторите си в близост до храма “Св. Неделя”. Тук беше и колегата на Милена - Васко Кръпката. Тя е чест гост на мотосъборите, с което се и обяснява подкрепата на мотористите.
Протестът се организираше през фейсбук, където беше пусната и петиция в защита на певицата. ЛГБТИ общността нямаше свои привърженици около съда.
Делото срещу Милена е заради неин пост от юни 2021 г.:
“Сигурна съм, че НЕ ПОДКРЕПЯМ ГЕЙ ПАРАДИТЕ! Горко на нормалните хора, задушаваме се вече от наглостта и парадирането на разни извратеняци. И не се извинявам за думите си.”
За хомофобско бива нарочено и нейно гостуване в сутрешния блок на Нова тв от 22 юни 2021 г. В него Милена влиза в диалог с представителката на ЛГБТИ общността Елза Перини. Докато разгорещено коментират, певицата казва:
“Виждат ви много хора, които не искат да ви виждат. Натрапвате се, ние сме културни и скромни, а вие сте арогантни”.
Самата Милена и тогава, и сега обясни пред съда, че е имало конкретен повод за гневния ѝ пост. Тя се натъкнала на снимка от “София прайд”, на която се виждало гол мъж, сложил българското знаме на задните си части.
Фотосът е приложен по делото.
През септември 2022 г. адвокат Деница Любенова от ЛГБТ организацията “Действие” подава сигнал срещу Милена в Комисията за защита от дискриминация.
През юни 2022 г. оттам се произнасят в полза на Милена. В решението си казват, че тя не е осъществила дискриминация по признак “сексуална ориентация”, нито пък е осъществила тормоз, подбуждане към дискриминация и пр.
Според комисията изказването на рок певицата “изразява неодобрението на ответната страна към посочената форма на изява и
по никакъв начин
не обективира
омраза и агресия спрямо ЛГБТИ.
И оставя без уважение искането за глоба.
Затова гей активистите обжалват отказа пред Административния съд в София. Той пък се произнася в тяхна полза. На 12 октомври 2022 г. отменя решението на КЗД и връща преписката за ново произнасяне. Първоинстанционният съд заключава, че тя е “осъществила дискриминация под формата на тормоз по признак “сексуална ориентация”.
Нейните реплики
накърняват
достойнството
и създават враждебна, обидна или застрашителна среда за хората с различна сексуална ориентация”, смята съдът. Той постановява делото да се върне на комисията, която да глоби певицата. Следва жалба и от двете страни. Милена иска да се отмени решението, а Деница Любенова от ЛГБТИ организацията - да се потвърди.
От прокуратурата застанаха на страната на Милена - била упражнила конституционното си право на свободно изразяване. Не е право на свободно изразяване, а право на враждебна среда към една група хора, която е защитена от дискриминация. С изказванията си тя е създала среда на омраза. “Ако беше идвала на “София Прайд”, щеше да види, че няма такива неща и е чиста измислица, опонира Деница Любенова. Ако вие сте на улицата, как ще реагирате на това, което видях във фейсбук, риторично попита Милена съдиите. Тя обясни, че била много възмутена и огорчена от личните заплахи, отправени към нея и дъщеря ѝ която тогава била на 13 години. Тя видяла чатове на гей общността, в които се казвали много грозни неща по отношение на детето ѝ.
Заплахите не били само смърт, а садистични - вадене на очи, връзване в инвалидни колички, давене в езеро, каза тя.
Съдът ще се произнесе до месец.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари