Вкочанеността на ръцете или краката може да бъде наистина притеснителна. Тя упражнява временно натиск върху съответните нерви и „парализира“ част от тялото, а състоянието е известно като парестезия. След като налягането се разсее, всичко отново става нормално в организма. Понякога обаче този проблем може да е признак за нещо сериозно здравословно.
Чести симптоми на парестезия:
- Усещане за иглички
- Скованост
- Топла и студена кожа
- Сърбеж или бодливо усещане
Причини за изтръпване:
1. Витамин дефицит
Това е една от най-честите причини за изтръпване в ръцете или краката. Дефицитът на витамини В, В1, В6, В12 или витамин Е може да предизвика този проблем. Освен това твърде голямо количество на витамин D и витамин В6 в организма може да предизвикат таково състояние.
2. Инфекции
Инфекции като херпес, херпес зостери HIV/СПИН обикновено може да предизвикат усещане за гореща или студена кожа и чувство за изтръпване от време на време.
3. Травма
Нервите може да бъдат компресирани при инцидент или от погрешен начин на спортуване, като прекалено тежко повдигане на тежести. Дискова херния и дислоцирани кости може да са други причини за това състояние.
4. Алкохол
Един от многото проблеми, които алкохолът може да предизвика, е увреждане на нервите - състояние, наречено алкохолна невропатия.
5. Лекарства и токсини
Токсините от околната среда като олово, арсен и живак може да повлияят на функционирането на нервите. Освен това химиотерапията и някои антибиотици и антивирусни препарати може да окажат негативно влияние върху организма.
6. Системни заболявания
Системни заболявания като увреждане на черния дроб, кръвни заболявания, хормонален дисбаланс и диабет може да причинят парестезия.
7. Ухапвания от животни и насекоми, включително лаймска болест.
8. Инсулт, диабет тип 2, хипофункция на щитовидната жлеза и др.
Кой получава парестезия?
Пол: Жените са по-склонни да получат парестезия, защото имат по-тесни нервни канали.
Заболяване на щитовидната жлеза: Това също увеличава риска от Синдром на карпалния тунел.
Продължителна почивка на легло: Ако лежите прекалено дълго дори минимална двигателна дейност, това може да увеличи шансовете за получаване на парестезия.
Затлъстяване: Нервите ще бъдат компресирани поради допълнителното телесно тегло.
Хората, които имат неособено активен начин на живот или работят с малък обхват на движение, е по-вероятно да получат увреждане на нервите или парестезия.
Възможности за лечение
Отдих: Най-добре познатото и ефективно лечение е почивката на тъканта, която в момента е под напрежение. Оставете я да си почине за малко, за да се възстанови.
Физическа терапия: Укрепването на мускулите, обграждащи прилепналия нерв с помощта на някои упражнения и физическа терапия, може да облекчи състоянието и да предотврати повторното му появяване чрез подобряване на обхвата на движение и гъвкавост.
Медикаменти: Има някои възможни лекарства, използвани за лечение на парестезия, но има риск от усложнения, затова ви препоръчваме да се консултирате с лекар и да приемате само препоръчителната доза.
Превенция
1. Упражнявайте ежедневно, за да поддържате имате добра стойка
2. Избягвайте наранявания по време на тренировка за сила или в ежедневието, докато вдигате тежки предмети
3. Движете се по различен начин всеки ден. Ако работите в офис и седите в продължение на часове, не забравяйте да правите чести почивки за няколко минути и да се разхождате, за да радвижвате мускулите.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари