Нико, Рекс, Марк и Вегас са първите летящи овчарки в България

30 March 2024
Тони Маскръчка
BG спасителите със своите кучета на курс в Словакия
BG спасителите със своите кучета на курс в Словакия
  • България още няма хеликоптер за планинско спасяване, но пък кучетата на ПСС вече знаят как да работят с него
  • Повечето спасители у нас са доброволци. В другите страни са на работа към МВР като полицаи и пожарникари

България още няма хеликоптер за планинско спасяване, но пък планинските ни спасители и техните кучета са отлично подготвени за бърза и адекватна реакция.

А четири овчарки от спасителни отряди на ПСС в Югозапада са първите български хеликоптерни кучета. Те доказаха това на международния курс в Словакия, където получиха отлични оценки от колегите си от Полша, Чехия, Хърватия.

Инструкторът Любчо Джолев с белгийската овчарка Нико от отряда в Разлог, Радослав Наков с немската овчарка Вегас от Кюстендил, Методи Галчев с Рекс от отряда в Добринище и Иван Удев с Марк от отряда в Сандански се върнаха преди дни от курса в Словакия с основен фокус спасяване, транспортиране и евакуация при лавини.

Три от кучетата - Рекс, Марк и Вегас, които са между 1 и 3 г., за първи път са се качили на хеликоптер.

"При първото качване бяха малко неуверени

заради завихрянето и силното бучене. Обаче бързо свикнаха, тъй като имат доверие на водачите си и разбраха, че няма заплаха.

След това вече бяха спокойни и като видят хеликоптера, тичат към него и сами скачат вътре", разказва инструкторът към групата за спасяване с кучета при Планинската спасителна служба на БЧК Любен Джолев.

Той е за трети път на международен курс заедно с Нико, който е на 5 г. и половина.

Спасителите са били транспортирани с два хеликоптера Ми-17 от хижата до 7-те учебни полигона, където е имало по 3 дупки с различна дълбочина за търсене на затрупан човек.

Единият хеликоптер е транспортирал трима души с кучета, а вторият е бил за 10-12 човека. Вертолетите не само са кацали, но и са изпълнявали упражнения по зависване на различни позиции - над връх, плато и стена на около 2500 метра надморска височина.

Тогава се е налагало спасителите с кучетата да се спускат с лебедка. И този елемент е бил изпълнен отлично от нашите спасители.

При спускането от въздуха кучетата в първия момент не са се чувствали много комфортно и са присвивали уши, но като зависнат пред гърдите на водачите си и ги усещат до себе си, се отпускали.

"Аз съм спасител от около 20 г. и

досега у нас не е имало курсове с хеликоптер

От по-опитни колеги знам, че преди много години редовно са се правили такива тренировки. Сега някои ходят на обучение в авиобаза "Крумово", за да се запознаят с основните правила, което е полезно, но не е същото като курс в реална обстановка.

Дано по-скоро имаме хеликоптер за планинско спасяване. Това ще улесни работата ни и ще достигаме по-бързо до мястото на инцидента, което дава повече шанс за оцеляване на пострадалия. След това пък ще се транспортира по-бързо до здравно заведение - нали т.нар. златен час е решаващ в кризисни ситуации.   Отначало кучетата били уплашени при акция с хеликоптер, после се справяли много добре.

Отначало кучетата били уплашени при акция с хеликоптер, после се справяли много добре.

Силно се надявам скоро да можем да тренираме транспорт и евакуация с хеликоптер", казва Любчо.

От разговорите с колеги от Словакия станало ясно, че и там често има инциденти в планината. Този сезон били малко тези с падане на лавини, тъй като валяло малко сняг.

В единия ден, докато пътували към учебния полигон, домакините получили реален сигнал за пострадал при катерене в района. Веднага хеликоптер с двама спасители стигнал до мястото и качили човека със счупен крак. Той бил транспортиран до болницата в най-близкия град за няколко минути.

На домакините се наложило да проведат и издирвателна акция за двама изчезнали туристи. Търсили ги с 4 кучета, които стигнали по диря до брега на река.

"И при търсенето на затрупан от лавина фигурант нашите кучета се справиха блестящо и откриха човека в различни по дълбочина дупки - от 50 см до 2 метра.

През деня температурите бяха над нулата, снегът беше тежък и на повърхността се уплътнява - затова миризмата излиза по-бавно, но кучетата ни откриха затрупания.

Следеше се и за работата на водача, защото при маркиране на затрупан спасителят вече трябва да го откопае, което също си има тънкости, но нямахме пропуски", разказва Джолев.

Новият бус, с който са пътували и спасителите, и четириногите им помощници.
Новият бус, с който са пътували и спасителите, и четириногите им помощници.
  Той е категоричен, че 

младите кучета се справили много добре и след година ще помагат в спасителните акции с пълни сили

Сутрин заниманията започвали с обща дресура на 40-те кучета, при която инструктор издавал команди. И там четирите наши участници се справили без грешка и показали добра дисциплина.

"Видяхме, че с колегите от другите страни работим по една и съща методика и по нищо не им отстъпваме. С тези от Словакия от години поддържаме връзки и сме имали общи обучения.

С участието на такива курсове трупаме опит и си сверяваме часовника. Благодарим на Планинската спасителна служба (ПСС), че осигурява средства за участието ни", казва спасителят.

За разлика от България, където малка част от планинските спасители са на щат към ПСС, а стотици са доброволци, колегите им от другите страни са на работа към техните министерства на вътрешните работи. Така с полицаи и пожарникари действат заедно и при инцидент решенията се вземат от едно място.

За първи път се наложило да използват на дълго разстояние подарения им през миналото лято специален микробус за пътуване на кучетата. С него изминали 1300 км в едната посока и четириногите се чувствали добре.

Досега ги возели в багажници на стари пикапи, което било уморително за животните. Те имали контакт с водачите и били постоянно неспокойни. В новия бус вече

има отделно помещение с клетка за всяко куче,

Тя била достатъчно голяма, за да може животното да лежи или да стои право, както и да има вода. Били изолирани от водачите си, не се дразнят, не ги чуват, което за тях означавало почивка.

"Те до такава степен са свикнали с нас, че щом ни видят с униформа и раница, знаят, че отиваме на работа - гледат ни в очите и очакват командите", допълва планинският спасител.

През април по повод 50 г. от създаването на групата за спасяване с кучета към ПСС в Банско ще се организира подобен международен курс, на който са поканени спасители от няколко държави. Не е ясно дали при разиграване на ситуация със затрупан от лавина ще осигурим вертолет.

Освен в работата си в планината нашите спасителни кучета са добре обучени и за търсене на затрупани под отломки на сгради. При земетресението в Турция през м.г. Любчо Джолев с Нико бе един от BG спасителите, които успяха да открият живи хора под развалините.

У нас ПСС има учебни бази за тренировки при земетресения край Бургас и Монтана. Предстои да бъде открит такъв полигон и край Разлог.

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/