Температурата на лицето може да помогне за диагностицирането на диабет

04 July 2024
MenTrend.bg
Повишаването на температурата на различните части на лицето е свързана с хронични заболявания. СНИМКИ: ФРИЙПИК
Повишаването на температурата на различните части на лицето е свързана с хронични заболявания. СНИМКИ: ФРИЙПИК

Повишаването на температурата на различните части на лицето е свързана с хронични заболявания, сочи проучване, цитирано от „Хелтдей нюз".

Един ден лекарите ще могат да използват само термокамера с изкуствен интелект с цел ранно откриване на болести при хората, твърдят изследователи.

„Стареенето е естествен процес. Но нашият уред има потенциала да насърчи здравословното стареене и да помогне на хората да живеят здрави", каза в съобщение за медиите изследователят Цзин-Дун Джаки Хан от пекинския университета в Китай.

Учените използват структурата на лицето, за да преценят колко бавно или бързо остарява тялото на даден човек в сравнение с действителната му възраст. За целта изследователите анализират температурата на лицето на повече от 2800 китайци на възраст от 21 до 88 години. Те проверяват дали получените данни могат да се използват за оценка на здравословното състояние на участниците в проучването.

Изследователите въвеждат получените резултати в програма с изкуствен интелект, която идентифицира ключови области на лицето, температурата е свързана с възрастта и здравето.

Учените са на мнение, че метаболитни нарушения като диабет и чернодробна стеатоза (натрупване на мазнини в черния дроб) причиняват по-високи температури в областта на очите в сравнение със здрави хора. По подобен начин високото кръвно налягане води до повишаване на температурата на бузите.

Повишаването на температурата около очите и бузите се дължи на възпаление, свързано с хронични заболявания, сочи проучването. Това се случва в определени зони на лицето, създавайки „топлинен часовник", който може да се използва за откриване на дадено заболяване.

Като следваща стъпка се провежда експеримент, за да се провери дали един здравословен навик може да повлияе на „топлинния часовник".

В продължение на две седмици 23 участници скачат на въже поне 800 пъти дневно. Учените установяват, че тези хора намаляват топлинната си възраст с пет години благодарение на този кратък период на упражнения. Екипът планира да провери дали топлинните изображения на лицето могат да се използват за диагностициране на други заболявания като нарушения на съня или сърдечни проблеми.

Проучването е публикувано в списание Cell Metabolism, пише БТА.

Ключови думи

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/