Едно райско кътче, което може да ви омагьоса със своята красота и девственост
Искам да ви разкажа за едно мое посещение на Мадагаскар, където успях да се докосна до дивия живот на откъсналалия се от праисторическия свръхконтинент Гондвана преди 88 милиона години остров, 4-ия по големина на Земята. Той се намира в западната част на Индийския океан на около 400 км от югоизточната част на Африка.
Бреговата линия на острова е с дължина 5080 км. В източната му част се намират Централните планини, високи до 1500 м, разделени на отделни масиви. На изток планините се спускат стръмно към Индийския океан, а по протежение на крайбрежието е разположена низина. Западната част на острова е характерна с високите си до 1000 м равнини.
Остров Мадагаскар е оазис на уникални растителни и животински видове, които не можете да срещнете никъде другаде по света. Известен е и като острова на лемурите.
Тук живеят над 36 вида
лемури, като някои от
тях не се срещат никъде
другаде по света
От елегантната и пъргава разновидност с дълга раирана опашка до мишия лемур джудже, чиято големина колкото човешка длан го прави най-малкия примат на света.Раираноопашатите лемури са една от няколкото разновидности на това животно, защитени и изследвани от учените в частния резерват "Беренти" в най-южната част на Мадагаскар – най-популярния и посещаван от туристи природен парк в страната. Повечето от тези животни са активни през нощта, откъдето идва и името им, което на латински означава "дух".
Друг интересен вид са хамелеоните, които могат да се видят в местните национални паркове. От растителните видове най-популярни са баобабите. Има ги навсякъде из острова. Но най-известна е Алеята на баобабите. Това е просто един прашен път, свързващ градовете Морондава и Бело Тсирибихина, но тези дървета са така грандиозни и внушителни, че привличат туристи от цял свят, които копнеят да запечатат невероятния залез на техния фон.
Още с пристигането на летището в столицата Антананариво се сблъсквате с липсата на организация и хаоса при преминаването през различните гишета, митници, обмяна на пари и попълването на различни видове бланки и документи, някои от които трябва да пазите до напускането на страната. Но така е в Африка! Излизайки извън хотела на разхдока в града, трябва да внимавате къде ходите и да се оглеждате, защото движението на коли, каруци и хора не следва никакви правила. Забранено е и снимането на държавните сгради и учреждения в центъра. Ако се разходите из улиците на града, ще забележите колониалната архитектура, множеството цветни пазари, кафенета и ресторанти.
Можете също да посетите Кралския хълм на Амбохиманга, който някога е бил дом на кралското семейство на Мадагаскар.
Пътувайки из страната, може да се видят уникални природни гледки и паркове с местните животински видове.
Но също така прави впечатление
голямата бедност,
малки кирпичени къщички
без врати и прозорци,
където живее многочленно семейство заедно с домашния добитък. Има и селца, които са разположени на брега на Индийския океан в пясъка, дървени къщи със сламени покриви. Но хората и децата там бяха усмихнати и радостни.
Едно от местата, които трябва да се посетят, е Каменната гора, позната като Цинги. Намира се в Източен Мадагаскар, този природен феномен предизвиква спиращи дъха гледки. Името Цинги идва от малгашката дума mitsingitsignia, или място, на което човек не може да ходи бос. Каменната гора е изградена от остри варовикови кули по протежението на река Манамболо. Непокътнатите зъбери и езера са естествена среда за редките и застрашени лемури и птици.
Друг интересен обект е Националният парк Исало, имащ доста по-различен пейзаж от останалите паркове в Мадагаскар. Той представлява планински масив, в който се откриват
великолепни пейзажи
към каньони, които
приличат на пустинни,
но в дълбините им се крият оазиси със зеленина и водопади, вливащи се във великолепни естествени езера.
Не може да пропуснете и девствените плажове на брега на източното крайбрежие на Индийския океан, където могат да се намерят малки курорти за почивка с къщички на самия плаж.
И, разбира се, трябва да посетитите един изключително интересен частен парк – Вакона. Тук, главно преди обяд, лемурите са много активни и можете да ги храните отблизо, а те буквално ви се качват на главата. В парка живеят много видове лемури, като мишия, танцуващия, обикновения кафяв, котешкия и други. В Андасибе се намира най-големият представител на лемурите – индри. Тялото му е дълго около 80 см, покрито с бяло-черна козина и се поддава лесно на опитомяване.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари