Според проучване на китайски изследователи бактериална терапия предлага обещаващ нов метод за превенция и лечение на колоректален рак (рак на дебелото черво), съобщи Синхуа.
Неотдавнашното проучване, проведено от Факултета по науки за живота към Университета в Ланчжоу в северозападната китайска провинция Гансу, установява, че пробиотикът limosilactobacillus fermentum GR-3, получен от цзяншуй - традиционна ферментирала храна в Северозападен Китай, демонстрира потенциал за насърчаване на апоптозата в туморните клетки на дебелото черво и инхибиране на тяхната пролиферация.
Професор Ли Сянкай, ръководител на изследователската група и професор във Факултета по науки за живота към университета, обяснява, че проучванията показват, че при пациентите с рак на дебелото черво често се наблюдава дисбаланс в чревната микрофлора и трайно състояние на пероксидация в туморните клетки. За разлика от конвенционалните антиоксиданти, пробиотиците като Lactobacillus GR-3 биха могли да се насочат конкретно към туморната микросреда, като същевременно регулират и чревната флора.
Екипът на Ли успешно изолира Lactobacillus GR-3 - щам със силни антиоксидантни свойства. Както при моделите на мишки с хиперурикемия, така и при клиничните изпитвания, този щам е показал обещаващи резултати в насърчаването на разграждането на пикочната киселина чрез модулиране на чревния микробиом.
Въз основа на тези открития изследователският екип проучи потенциала на Lactobacillus GR-3 за предотвратяване на колоректалния рак чрез въздействието му върху чревната флора и имунната система на организма.
Резултатите показаха, че Lactobacillus GR-3 значително намалява растежа на тумори на дебелото черво при мишки, предизвикани от лекарства, и демонстрира положителни терапевтични ефекти. Щамът не само понижи туморната маса, но и подобри състава на чревните микробни метаболити, насърчи апоптозата в клетките на рака на дебелото черво и потисна тяхната пролиферация.
Изследователският екип ще проведе допълнителни проучвания, за да проучи специфичните механизми на действие на Lactobacillus GR-3 и да оцени неговата клинична ефикасност.
Ракът на дебелото черво е едно от най-често срещаните онкологични заболявани. Докато съществуващите изследвания се фокусират предимно върху това как пробиотиците регулират имунната система на гостоприемника, сравнително малко са изследвани техните антиоксидантни свойства и способността им да модулират чревната микрофлора, пише БТА.
„Нашето проучване има за цел да идентифицира пробиотици със силен антиоксидантен капацитет и силно регулаторно въздействие върху чревната флора, като предостави нови познания за превенцията и инхибирането на колоректалния рак", казва Ли.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари