Големите буреносни облаци често пъти изстрелват гама лъчи, неоткриваеми от Земята, сочат резултатите от две научни проучвания, публикувани в сряда, съобщи АФП. Феноменът е по-често срещан от очакваното, а "бълбукането на лъчи" вероятно играе роля при светкавиците.
На ден Земята отчита 40 000 бури, които продуцират над 8 млн. мълнии дневно. Науката все още не е проучила добре това явление, отбелязва Джоузеф Дуайър, физик и специалист по мълнии, в статия, публикувана в сп. "Нейчър".
През 90-те години сателити на НАСА са засекли високоенергийни частици, излъчвани от слънчевите бури, експлозии на звезди и черни дупки. Тогава са регистрирани гама лъчи, идващи от Земята. Но освен реакторите на атомните електроцентрали на планетата няма други потенциални източници. Лъчите бяха класифициран като сияния и гама лъчи. И двете явления не са видими с просто око.
Почти всички големи бури генерират гама лъчи непрекъснато, каза Стив Къмър, съавтор на двете изследвания, професор по инженерни науки в американския университет "Дюк".
Международен екип от учени е използвал самолет на НАСА, предназначен за наблюдение на Земята. Самолетът ER-2 може да се издигне на височина, двойно по-голяма от тази на пътническите самолети.
Наблюдението е извършено в рамките на един месец във Флорида, САЩ, през 2023 г. Наблюдавани са десет буреносни системи на 20 км височина. От тях девет доказват наличието на гама лъчение, по-динамично от очакваното.
Обстановката напомня вряща тенджера, се казва в първото изследване, чийто автор е Мартино Марисалди, професор по физика от норвежкия университет Берген.
Гама лъчите често се трансформират в интензивни импулси, казва Джоузеф Дуайър. Според него това явление играе роля в образуването на светкавиците. Повече от две десетилетия след началото на 21-ви век атмосферата на Земята има с какво да изненада учените, допълва Дуайър, пише БТА.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари