Проучвания показват, че 77% от мъжете не приемат достатъчно магнезий и витамин D и че нивата на витамин В12 в диетата ни може да бъдат повлияни от лекарствата ни. Това трябва да се промени. Ето няколко съвета как да си добавим някои ключови витамини.
Витамин D
Най-голямата слава на това вещество е ролята му за укрепване на скелета, но той не се отнася само до това. Проучване, публикувано в списание Circulation, показва, че при хората с недостиг на витамин D вероятността да получат инфаркт или инсулт е с 80% по-голяма. Причината е, че той намалява възпалението в артериите, но когато е в ниски количества те може да се запушат, което да предизвика пагубни ефекти за организма ни.
Какво да правим, ако смятаме, че може да страдаме от липса на витамин D?
Първо, помолете лекаря си да изследва нивото на 25-хидроксивитамин D в кръвта ви.
„Трябва да е над 30 нанограма на милилитър", казва д-р Майкъл Холик, професор по медицина в Бостънския университет.
Ами, ако резултатите ви показват число по-малко от това?
"Приемайте 1400 IU витамин D дневно от хранителна добавка и мултивитамин. Това е около седем пъти повече от препоръчителния дневен прием за мъже, но е необходимо толкова, за да се повишат нивата на D в кръвта", съветва д-р Холик.
IU е т. нар. международна мерна единица във фармакологията за измерване на дози на веществото, основана на неговата биологична активност.
Магнезий
Този лек минерал е неуморен и мултифункционален, защото участва в повече от 300 телесни процеса. Освен това проучване в Journal of the American College of Nutrition установи, че ниските нива на магнезий могат да повишат равнището на С-реактивния протеин в кръвта - ключов маркер за сърдечни заболявания.
Какво да правим, ако смятаме, че може да страдаме от липса на магнезий?
Обогатете диетата си с повече богати на магнезий храни, като риба и бял боб. След това посетете магазина за хранителни добавки. Д-р Холи Кинг от Медицинския университет на Южна Каролина препоръчва да приемате по 250 mg на ден. Едно предупреждение: Внимателно прегледайте списъка със съставките на продукта, който сте избрали. Той трябва да съдържа магнезиев цитрат - формата, която се усвоява най-добре от организма.
Витамин B12
Считайте В12 за пазител на сивото ви вещество. В британско проучване възрастните хора с най-ниски нива на В12 губят обема на мозъка си по-бързо в продължение на 5 години, отколкото тези с най-високи нива.
Какво да правим, ако смятаме, че може да страдаме от липса на B12?
В12 се съдържа в агнешкото месо и сьомгата, но най-достъпният източник са обогатените зърнени храни. Всяка сутрин изяждайте купичка зърнени храни и мляко, обогатени със 100 % В12, и ще бъдете защитени.
Калий
Без този основен минерал сърцето ви не би могло да бие, мускулите ви не биха се свивали, а мозъкът ви не би могъл да разбере това изречение. Защо? Калият помага на клетките ви да използват глюкозата за енергия.
Какво да правим, ако смятаме, че може да страдаме от липса на калий?
Половин авокадо съдържа близо 500 mg калий, а един банан - около 400 mg. Не сте почитатели на нито един от двата плода? Вземете си картофи - един голям картоф съдържа 1600 mg.
Йод
Щитовидната жлеза се нуждае от йод, за да произвежда хормоните Т3 и Т4, които помагат да се контролира ефективността на изгарянето на калории. Това означава, че недостатъчното количество от него може да доведе до напълняване и умора.
Какво да правим, ако смятаме, че може да страдаме от липса на йод?
Посипването с още сол на и без това наситената с натрий диета не е добра идея, но йодът може да бъде намерен и в източник, който почти не съдържа натрий - млякото. Животинският фураж се обогатява с елемента, което означава, че той преминава от кравите до вашата купа със зърнени храни. Не сте любители на млякото? Яжте поне по една порция яйца или кисело мляко на ден и двете са добри източници на йод.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари