Морският мъх завлaдя социалните мрежи: защо фитнес инфлуенсъри ядат поредната „суперхрана“?

01 December 2024
MenTrend.bg
Като цяло водораслите са известни със способността си да натрупват вещества от околната среда, но не всички от тях са полезни или вредни за човешкото хранене. СНИМКА: ФРИЙПИК
Като цяло водораслите са известни със способността си да натрупват вещества от околната среда, но не всички от тях са полезни или вредни за човешкото хранене. СНИМКА: ФРИЙПИК

Новата нашумяла тенденция в социалните мрежи е морският мъх, който фитнес инфлуенсъри наричат ​​„суперхрана ". Блогърите хвалят неговите добавки, като твърдят, че имат много полезни свойства. Смята се, че мъхът подпомага работата на мозъка, укрепва имунната система и предпазва от вируси и микроби.

Маргарет Мъри от катедрата по хранене в Технологичния университет Суинбърн, Австралия, се опита да разбере колко верни са тези твърдения. Като начало ученият обясни, че морският мъх се отнася до няколко морски водорасли, които могат да бъдат намерени почти по целия свят. На първо място, говорим за: Chondrus crispus, известен като ирландски мъх или карагенанов мъх; Eucheuma cottonii, който се нарича морски мъх или гнездо на морски птици; gracilaria, често наричана ирландски мъх или ogonori.

Някои продукти съдържат и кафяви водорасли Fucus vesiculosus.

Най-често блогърите не използват директно морската растителност, а готови продукти, направени от нея. Обикновено те могат да бъдат намерени под формата на гел, който се добавя към приготвянето на определени ястия, в смутита, консумират се отделно, а също и замразени в кубчета лед. Продават се и капсули, но можете да закупите и цели водорасли, за да ги преработите сами.

Смята се, че продуктите от морски мъх имат множество потенциални ползи за здравето, от повишаване на имунитета и подобряване на здравето на кожата до подобряване на настроението и фокуса. Мъри отбелязва, че в последните отделни проучвания учените са разгледали биологичните свойства на основните видове морски мъхове: Chondrus crispus, Eucheuma cottonii, Gracilaria и Fucus vesiculosus.

Според изследователите тези растения може наистина да имат противовъзпалителни, антиоксидантни, противоракови, антидиабетни и пробиотични свойства. Повечето проучвания обаче са проведени в епруветки или с помощта на клетъчни и животински модели, така че учените не могат да гарантират, че ефектите, които наблюдават, ще бъдат същите при хората.

Яденето на морски мъх, подчертава Маргарет Мъри, не замества балансираната диета, включваща разнообразни плодове и зеленчуци. Chondrus crispus, Eucheuma cottonii и Gracilaria, подобно на много други морски водорасли, са богати източници на хранителни вещества: мастни киселини, аминокиселини, витамин С и минерали. Някои обаче се губят по време на готвене, а тези, които остават, присъстват в относително малки количества.

Според някои учени морският мъх може да бъде вреден за хора с проблеми с щитовидната жлеза. Това се обяснява с връзката между функцията на щитовидната жлеза и йода, който може да се намери в излишък във водораслите. Поради това продуктите често са етикетирани с отказ от отговорност на производителя, свързан с чувствителност към йод или здраве на щитовидната жлеза.

Морският мъх често се рекламира, че съдържа 92 различни минерала. Въпреки това, никой от блогърите не казва, че наборът от вещества и количеството на всяко варира в зависимост от местоположението и условията на отглеждане. Въпреки това, ефективността, с която минералите от водорасли могат да бъдат усвоени и използвани от тялото, също варира. Например натрият се усвоява добре, докато йодът се усвоява само около половината.

Освен това водораслите съдържат олово, живак и други тежки метали, както и радиоактивни елементи като радон, които могат да бъдат вредни за хората. Като цяло водораслите са известни със способността си да натрупват вещества от околната среда, но не всички от тях са полезни или вредни за човешкото хранене.

Също така си струва да запомните, че в зависимост от готовия продукт от морски мъх, той може да съдържа редица други съставки, най-често лайм, прах от плодове на монах, спирулина и джинджифил. Съставките варират според марката, така че трябва внимателно да четете етикетите и опаковката.

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/