Всички знаем, че е вредно за здравето да си лягаме по различно време всеки ден, но ново проучване показва, че това може дори да е смъртоносно. Нередовният сън може да увеличи риска от сериозни сърдечносъдови заболявания или инсулт, дори ако спите препоръчителните седем до девет часа на нощ.
Предишни изследвания са се фокусирали предимно върху здравните последици от продължителността на съня, а не върху въздействието на стабилния цикъл спане и бодърстване, така че тези резултати са важни.
„Нашето откритие показва, че редовността на съня може да е по-важна от продължителността му що се отнася до контрола на риска от ГНСС (големи неблагоприятни сърдечносъдови събития)", заявят от изследователският екип на проучването.
В рамките на научния труд 72 269 души на възраст между 40 и 79 години са носили устройство за проследяване на активността в продължение на една седмица, за да се видят навиците им на сън. Нито един от участниците не е имал сърдечно заболяване или инсулт в миналото.
След това данните били събрани, за да се изчисли индексът на редовността на съня на всеки участник. Лицата с резултат по-висок от 87 точки се считали с редовен режим на сън, а тези с резултат под 72 точки - с нередовен режим на сън. Онези, които били между тях, били категоризирани като „умерено редовни".
После изследователският екип събрал данни за случаите на инсулт, сърдечна недостатъчност и инфаркт през следващите осем години след експеримента. Така установил, че нередовните спящи са с 26% по-застрашени от сериозни сърдечносъдови инциденти, отколкото тези, които си лягат приблизително по едно и също време всяка вечер. Участниците, чийто график на сън е умерено редовен, са с 8% по-застрашени от този вид животозастрашаващи инциденти.
Проучването показало също така, че хората с редовен график на съня са по-склонни да постигнат препоръчителните часове спане на нощ - седем до осем часа за хората над 65 години и седем до девет часа за хората между 18 и 64 години.
Тези резултати са публикувани във медицинското издание Journal of Epidemiology & Community Health.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари