5 признака за проблеми в червата, които всеки мъж трябва да знае

31 December 2024
MenTrend.bg
Стомахът и червата са свързани. Стресът може да доведе до проблеми с храносмилането.
СНИМКА: Фрийпик
Стомахът и червата са свързани. Стресът може да доведе до проблеми с храносмилането. СНИМКА: Фрийпик

Вероятно не се тревожите много за здравето на храносмилателната си система, освен ако няма нещо сериозно. Силните болки в стомаха, газовете и нередовното ходене до тоалетната не са лесни и приятни проблеми за обсъждане и те често се пренебрегват твърде дълго. Но здравето на червата е от съществено значение за цялостното ви благосъстояние. Когато то не е в ред, организмът ви може да не е в състояние да усвоява ключови хранителни вещества и в резултат на това да пострадат енергията, имунната ви система, теглото и дори настроението ви.

Ето защо познаването на най-важните аспекти на здравето на храносмилателната система е от ключово значение. Тук може да се запознаете с пет от най-важните неща, които трябва да знаете за грижата за вашите черва, както и кога е време да потърсите лекарска помощ.

1. Нормално е да ходите до тоалетна три пъти дневно или три пъти седмично.

"Редовното хранене е крайъгълен камък на доброто здраве на червата, но ходенето по голяма нужда варира от човек до човек", казва д-р Диана А. Уайтхед, гастроентеролог и директор на Центъра за възпалителни чревни заболявания в болницата Greater Baltimore.

"Обикновено акането от три пъти дневно до три пъти седмично е нормално. Но всичко, което е извън тези граници, е причина за безпокойство", обяснява тя.

Посъветвайте се с вашия лекар, ако забележите, че внезапно сте със запек или имате диария. Подобни промени могат да бъдат признак на краткосрочни проблеми (стомашен вирус или нужда от повече фибри) или нещо по-сериозно като нарушена работа на щитовидната жлеза или храносмилателно разстройство като улцерозен колит, което обикновено може да се лекува с медикаменти и промени в диетата.

2. Не пренебрегвайте киселините, които се появяват два пъти седмично.

"Появата на киселини след изяждането на една чиния с картофи със сирене е напълно нормално, но киселини, които се появяват повече от два пъти седмично или не изчезват с антиациди без рецепта, означават, че е време да се обадите на лекаря си", смята д-р Уайтхед.

3. Ракът на дебелото черво е често срещан и колоноскопията е най-точният и ефективен начин за проверка за него.

"Профилактиката на рака е съществена част от здравето на храносмилателната система", казва д-р Навдип Чел, сертифициран гастроентеролог в Austin Gastroenterology в гр. Остин, Тексас.

Доказано е, че скринингът за тумори на дебелото черво спасява животи. Едно скорошно проучване установи, че колоноскопията може да намали риска от смърт с 61%. И все пак много хора не намират време за това по различни причини: заети са, работата ги вика, не им стига бюджетът или самата процедура просто звучи малко страшно. Това, от което трябва да се страхуват повече, е да умрат млади.

Повечето мъже не трябва да започват скрининг преди 45-годишна възраст или 50-годишна възраст според Световната здравна организация, но има редица фактори, които могат да ви изложат на повишен риск, включително фамилна история, затлъстяване, пушач сте или принадлежите към черната раса.

"Говорете с лекаря си кога трябва да започнете прегледите и колко често да ги правите", съветва д-р Чел.

4. Фибрите, пробиотиците и пребиотиците допринасят за доброто здраве на червата.

"Фибрите помагат за придвижването на нещата в храносмилателния тракт, като поддържат червата ви здрави", казва д-р Аманда А. Костро Милър, член на консултативния съвет на Fitter Living.

Мъжете трябва да се стремят към 38 грама фибри на ден.

„Храните с високо съдържание на фибри са пълнозърнестите продукти, плодовете, зеленчуците, бобът, грахта, ядките, семената и още други бобови растения", казва д-р Уайтхед.

Пробиотиците са живи микроскопични организми, които помагат за нормалното функциониране на червата ви. Те се съдържат в кефира, киселото мляко, соевите продукти и в много ферментирали храни и мариновани храни. А пък пребиотиците са вид фибри, които пробиотичните бактерии консумират, и се съдържат в чесъна, лука, аспержите и т.н.

Консумацията на пробиотични и пребиотични храни ще спомогне за отглеждането на полезни чревни бактерии, които са ни необходими за здрава имунна система. Изследванията показват, че пробиотиците подобряват здравето на червата, а доброто здраве на червата е свързано с подобряване на имунитета.

5. Умът и червата ви са свързани.

"Изследователите са установили, че мозъкът ви комуникира с червата ви и обратното. Стомашно-чревните проблеми могат да предизвикат безпокойство и стрес, а това може да влоши още повече вашето здраве", твърди д-р Уайтхед.

Понижаването на нивата на стрес е от ключово значение за поддържането на коремът ви в добро състояние. Ако забелязвате, че стомашните неразположения се появяват по време на бурни събития, водете дневник на симптомите, в който отбелязвайте кога се появяват проблемите ви и какво се случва в живота ви, което може да има принос за това. Посещението на терапевт може да бъде полезно.

Ключови думи

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/