8 причини за загуба на апетит

08 January 2025
MenTrend.bg
Всъщност, ако ядете правилното количество от две ключови хранителни вещества на всяко хранене, може дори да не огладнеете толкова между храненията. СНИМКА: ФРИЙПИК
Всъщност, ако ядете правилното количество от две ключови хранителни вещества на всяко хранене, може дори да не огладнеете толкова между храненията. СНИМКА: ФРИЙПИК

Апетитът мощно нещо. Всички сме прекарали известно време във фантазии за огромно суши или вечеря с пържоли. Но понякога апетитът ви може просто... да изчезне. Понякога дори може да изкарате цял ден, без гладът изобщо да ви притесни. „Апетитът се влияе от нуждите на тялото, обстоятелствата и настроението", казва експертът Триста К. Бест и допълва: „това може да доведе до периоди, в които просто не сте гладни и това е добре."

Ето и 8 често срещани причини за загуба на апетит: 

Болест

Сякаш да си болен не е достатъчно лошо. Острите и хроничните заболявания могат да причинят намаляване на апетита, казва Бест. Същото важи и за обикновени настинки и инфекции.

По принцип загубата на апетит е често срещана, ако имате настинка. Ето защо понякога отслабвате, когато сте болни – просто не искате да ядете. Вашите бели кръвни клетки освобождават цитокини, които помагат в борбата с инфекцията, но тези химикали могат също да причинят загуба на апетит.

Всъщност загубата на апетит може да е симптом на Covid-19. Бактериалните инфекции като пневмония и стрептокок също могат да доведат до намаляване на глада. Разбира се, това отшумява, след като се възстановите.

Стрес и безпокойство

Често чувате за хора, които „стресът изяжда" чувствата им, но понякога тревожността може да ви накара да загубите и апетита си.

Една от причините е, че стресът кара тялото ви да освобождава хормон , наречен епинефрин, наричан още адреналин, който временно намалява глада, според Harvard Health. Тази загуба на апетит обаче обикновено е краткотрайна. Продължителният стрес може да накара тялото ви да освободи кортизол, хормон, който повишава апетита.

Лекарства

Не е тайна, че лекарствата идват с дълъг списък от потенциални странични ефекти. Стомашно-чревни проблеми, като гадене, болки в стомаха или диария, често се срещат на предупредителните етикети на рецептите.

И от само себе си се разбира, че тези странични ефекти могат да ви накарат да загубите апетита си. Наркотици като кодеин и морфин, както и някои антибиотици, са обичайни убийци на апетита.

Времето

Има причина повечето хора да жадуват за по-леки храни като салата и пресни плодове през лятото. Всъщност някои хора може да имат желание да пропуснат напълно храненията, когато температурите се покачат, според специалисти. Вашето тяло произвежда топлина по време на хранене. Ако температурите са непоносимо високи, ще се почувствате по-малко склонни да се заровите в храната и да повишите собствената си вътрешна температура.

Избор на храна

Всъщност, ако ядете правилното количество от две ключови хранителни вещества на всяко хранене, може дори да не огладнеете толкова между храненията. Кои са тези ключови хранителни вещества - протеини и фибри.

Експертите са съгласни, че приемането на поне 30 грама протеин и 10 грама фибри на всяко хранене ще ви помогне да се наситите и да не преяждате по време на хранене и ще ви накара да се чувствате сити до следващото – когато и да е то.

Стареене

С напредване на възрастта апетитът ни може да не е толкова ненаситен, колкото беше преди.

„Много изпитват намаляване на глада с напредване на възрастта", казва Бест. „Възможно е също така да има загуба на интерес към храната поради липса на удоволствие от храненето поради промени във вкуса и затруднено хранене поради проблеми със зъбите или затруднено преглъщане".

Претрениране

Въпреки че може би си мислите, че здравото трениране ще накара глада ви да се увеличи, това не винаги е така. Например случвало ли ви се е да сънувате понички преди бягане и след това да се върнете вкъщи и едва да си спомняте желанието си?

В тази връзка интензивните упражнения понякога може да причинят намаляване на апетита.

Хормонални промени

Друга причина за загуба на апетит са хормоналните промени, които могат да доведат до потискане на апетита. Хипотиреоидизмът и по-специално умората на надбъбречните жлези могат да намалят глада. Както при други потенциални фактори, допринасящи за загуба на апетит, ако се притеснявате, че вашите хормони може да влияят върху количеството храна, която консумирате, говорете с доверен медицински специалист, като вашия лекар или диетолог.

Начин на живот

Тук се има предвид всичко - от консумацията на алкохол до това колко време спите. Бест казва, че дехидратацията, нередовните хранителни навици и лошият сън са няколко фактора за начина на живот, които могат да причинят липса на апетит. 

Ключови думи

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/