Шофьорите на линейка и такси с най-малък риск от алцхаймер

08 January 2025
Любомира Николаева

В изследването са включени 9 милиона души

Проучване сред 443 масови професии показа, че шофьорите на линейка и на такси са в най-малък риск от болестта на Алцхаймер. Работа, която изисква честа пространствена обработка в мозъка в реално време - като целодневно измисляне на маршрути за бързо придвижване в зависимост от трафика или на най-рационален начин за стигане до болница - се оказва фактор за най-рядка смърт от тежката деменция, при която човек накрая забравя дори кой е.

“Същата част от мозъка, която участва в създаването на въображаеми карти в ума за ориентиране и придвижване, има роля и при развитието на алцхаймер.” Това обяснява водещият автор д-р Вишал Пател от Brigham and Women's Hospital в САЩ. В изводите си екип от здравния център и колегите им от Massachusetts General Hospital са анализирали разширени данни за причините за смърт на хора над 18 г. от различни професии. За чистота на изводите учените са взели под внимание коефициенти за тежестта на специфични провокативни социално-демографски фактори за деменция.

Отчетено е влиянието на пола, расата, етническата принадлежност и образованието в допълнение към трудовата дейност, която човекът е извършвал през по-голямата част от живота си.

От близо 9 милиона души от всички професии, включени в изследването, се оказва, че в най-изгодна позиция за запазване на умствените способности са водачите на двата вида превозни средства. С малко предимство пред таксиметровите шофьори са управляващите линейки - 0,74 срещу 1,03% починали от алцхаймер. При умственото картиране на маршрутите в мозъка се създават невронни връзки, известни като когнитивни мрежи. Те имат важна роля за запазването на умствените способности.

Тенденцията за нисък риск от алцхаймер не се наблюдава при други дейности в транспорта, които използват предварително определени маршрути или са водени от навигация, както е при шофьори на автобуси или пилоти на самолети. Тези професии са по-малко зависими от пространствена и локационна обработка в реално време  от самите тях. И логично по-малко използват мозъка си за създаване на когнитивни мрежи.

За разлика от това, резултатите сред шофьорите на таксита и линейки подчертават възможността неврологичните промени в хипокампуса или другаде в мозъка да са причина за по-ниските нива на болестта на Алцхаймер.

По-старо невроизобразително изследване, смятано в дементологията за забележително, вече е показало, че таксиметровите шофьори в Лондон, Обединеното кралство, имат полезни за умственото здраве функционални промени в хипокампуса.

Хипокампусът е част от мозъка, която отговаря основно за паметта и ученето. Тази малка структура помага да запомняме както в работен порядък, така и за дълги периоди. Тя преобразува краткосрочните спомени в трайни, като организира, съхранява и “при поискване” извлича нужната информация от мозъка. Хипокампусът помага също и да научаваме повече за околната среда. Така се формира пространствената памет, благодарение на която сме наясно за обстановката край нас. Участва и в помненето на думите и структурата на речта - така наречената вербална памет.

Малката мозъчна структура с форма на морско конче (старогръцкото име на насекомото е дало названието хипокампус) има решаваща роля да трупаме опит от различните ситуации, за да можем да използваме знанията и в бъдеще. Това обяснява защо нараняване или увреждане на хипокампуса от заболявания като алцхаймер е пагубно за умствените възможности.

Непрекъснатото създаване и поддържането на невронни мрежи, които по време на шофиране ангажират хипокампуса с обработка на пространствена информация, дават по-добра защита срещу алцхаймер, допускат учените. Без да генерализират изводите си, те смятат, че е важно да се обмисли как професиите могат да повлияят на риска от смърт от болестта на Алцхаймер, която е свързана с ускорена атрофия на хипокампуса, и дали някакви умствени дейности могат да бъдат потенциално превантивни.

Проблемът е повече от реален. Смъртните случаи в резултат на най-тежката деменция са се удвоили през последните 30 г. и вероятно ще се увеличават със застаряването на населението.

Ключови думи

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/