Сънят е един от стълбовете на здравословния живот. Когато спим, ние лекуваме увредените клетки в тялото си, укрепваме имунната си система, презареждаме сърцето и сърдечно-съдовата си система, а умът ни е в състояние да обработи всички дейности, които са се случили през деня. Без достатъчно сън ще бъдем уморени и раздразнителни през деня, ще губим концентрация и ще научаваме нова информация по-лошо.
Освен това при недоспиване не можем да работим пълноценно физически. Друга неприятна последица от това състояние е, че тялото може да жадува за нездравословни храни, което е много сериозен рисков фактор.
Човек се нуждае от седем до девет часа сън, за да се възстанови напълно. Ако спите по-малко, това означава, че тялото ви натрупва дефицит на сън, който ще трябва да се попълва през уикендите и празниците. Въпреки това, преди да си починете, няма да работите с пълния си капацитет.
За да разберете по-добре личните си нужди от сън, дайте си една седмица за сън без аларма; празниците са чудесно време за това. След като спите достатъчно и се отървете от съня си, вероятно ще откриете, че тялото ви ще се събуди естествено след определено време. Това е вашето магическо число, което ви казва вашите лични нужди от сън. Ще бъде по-лесно да изградите графика си съответно.
Определен режим на сън има изключително благоприятен ефект върху здравето. Така хората, които са свикнали да си лягат и да стават по едно и също време, почти наполовина намаляват риска от смърт от сърдечно-съдови заболявания и рак. Понякога обаче такъв навик, напротив, влошава здравословните проблеми, а именно, ако човек се събуди не сам, а от будилник. Това установи изследователят Ким Йонгсу от Вирджиния (САЩ). Оказа се, че събуждането с аларма може да доведе до хипертония и да увеличи риска от инсулт или инфаркт на миокарда.
Тя проведе експеримент, в който взеха участие 32 души. Проучването продължи само два дни и се проведе на два етапа. През първия ден доброволците се събуждали естествено, а през втория ден се събуждали с будилник, а умният часовник, който всеки участник трябвало да носи, записвал здравословните им показатели.
Оказа се, че ставането с будилник допринася за рязкото покачване на кръвното налягане. Това от своя страна може да провокира такива опасни състояния като инфаркт и инсулт. В същото време при хора, които се събудиха сами, повишаването на налягането беше 74% по-малко.
Факт е, че такива промени повишават активността на симпатиковата нервна система и увеличават притока на кръв към жизненоважни органи. Това свива кръвоносните съдове и увеличава натоварването на сърцето.
Ставането без аларма изисква няколко навика, но първо трябва да разберете рутината си. Факт е, че няма да можете да премахнете будилника, ако станете в неудобно време.
Затова първо определете дали сте нощна птица или сутрешен човек, след това колко сън ви трябва, за да получите наистина достатъчно сън, и след това започнете да свиквате с определено време за лягане и събуждане.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари