Здравейте рептили: Кои части от тялото можем да регенерираме?

02 February 2025
MenTrend.bg
Човешкото тяло се състои от повече от 37 трилиона клетки. СНИМКА: ФРИЙПИК
Човешкото тяло се състои от повече от 37 трилиона клетки. СНИМКА: ФРИЙПИК

Човешкото тяло се състои от повече от 37 трилиона клетки, всяка от които има ограничен живот. Клетките непрекъснато се подменят, за да поддържат функцията на органите и системите, но с течение на времето или в резултат на нараняване, броят на функциониращите клетки може да намалее до ниво, което причинява симптоми на заболяване или дори органна недостатъчност.

Професор Адам Тейлър, ръководител на Центъра за изследване на клиничната анатомия в университета Ланкастър, нарича регенерацията на органи и системи "научния Свещен Граал". "Този процес разчита на стволови клетки, но поради ограничения им брой и бавната скорост на делене е доста неефективен. Ще отнеме много години, за да се заселят отново всички необходими типове клетки", каза Тейлър .

Но има и изключителни случаи, когато органите се „появяват отново". Пример за това е Кейти Голдън , чиито лекари трябвало да премахнат сливиците й два пъти: като дете и след това, след като навърши четиридесет. Това явление отчасти се обяснява с факта, че по време на операцията се отстраняват само части от сливиците, което позволява по-бързото им зарастване без усложнения. Около 6% от децата изпитват повторно израстване, което може да наложи нова операция в бъдеще.

Процесът на възстановяване и регенерация на органи често се свързва с черния дроб. Само десет процента от този орган може да се развие в нов, напълно функциониращ черен дроб. Следователно, частичната трансплантация позволява на донора да го „отгледа отново" до нормален размер и да няма проблеми.

Друг орган, който има удивителна способност да се регенерира, е далакът. Има висок риск от нараняване най-често от тъпи коремни травми по време на катастрофи с моторни превозни средства, спортни травми или дори от удар в мебели.

Далакът е изложен на висок риск, тъй като съдържа много кръвоносни съдове и кръв. Той обаче е заобиколен само от тънка капсула, която може да се спука при нараняване, което позволява на кръвта да изтече. Това може да доведе до смърт, ако не се лекува незабавно.

В този случай малки части от далака - понякога само няколко клетки - могат да бъдат освободени в коремната кухина и да започнат да "растат", където се установяват, поддържайки функционалната активност на зрял, нормално разположен орган. Това се нарича спленоза и може да бъде полезно за тези, на които е трябвало да отстранят далака си поради травматично нараняване

Адам Тейлър казва, че белите дробове също имат способността да се регенерират. Пушенето и замърсителите разрушават алвеолите, през които кислородът влиза в кръвта. Въпреки това, спирането на тютюнопушенето позволява на клетките, които са избегнали увреждане, да се регенерират и да населят отново лигавицата на част от дихателните пътища.

Между другото, мъжките гениталии също могат да демонстрират регенерация. Вазектомията, която премахва част от семепровода, се използва за намаляване на шанса за зачеване. Въпреки това, отрязаните краища на каналите могат да бъдат възстановени, което води до неочаквани бременности.

И дори костите могат да бъдат напълно регенерирани. Процесът на заздравяване на фрактурата отнема шест до осем седмици, но може да продължи няколко години след зарастването.

За съжаление нашият мозък не може ефективно да се регенерира, защото има много малко стволови клетки. Въпреки това учените са установили, че някои райони все още се възстановяват, но този въпрос изисква по-задълбочено изследване.

Развитието на науката дава надежда. Нови перспективи откриват технологиите за 3D принтиране, които позволяват създаването на кухи органи и тъкани.

През 2015 г. изследователите представиха концепцията за биокрайници с напълно функционираща кожа, мускули, кръвоносни съдове и кости. В същото време обаче беше съобщено, че тестването на технологията върху хора ще отнеме голям период от време.

В заключение може да се отбележи, че въпреки че естествената регенерация на органи е рядка, тя се случва и отнема години. Това се дължи на факта, че органите са сложни структури.

Ключови думи

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/