Защо се появява шум в ушите?

07 February 2025
MenTrend.bg
В момента няма лек за шум в ушите, но има начини за контролиране на симптомите. СНИМКА: ФРИЙПИК
В момента няма лек за шум в ушите, но има начини за контролиране на симптомите. СНИМКА: ФРИЙПИК

Постоянното звънене в ушите е нещо повече от досадно. Повече от 50 милиона американци изпитват това състояние, а близо 20 милиона случая се считат за хронични, според Американската асоциация за шум в ушите. Въпреки че най-често се описва като звънене, много пациенти също съобщават, че чуват бръмчене, съскане, щракане, свистене или тананикане - дори когато няма външни звуци.

В момента няма лек за шум в ушите, но има начини за контролиране на симптомите. Д-р Джаслийн Ахуджа Майкълс, клиничен аудиолог, споделя своя експертен съвет, като разбива потенциалните причини за това постоянно звънене и предлага съвети как да го държите под контрол.

Ако чувате постоянен шум или звънене, Майкълс препоръчва посещението при лекар за изследване на слуха да бъде ваш основен приоритет.

„Слуховият нерв трябва да се провери за увреждане. „90% от шума в ушите се причинява от загуба на слуха", казва лекарят.

Майкълс цитира няколко причини, поради които може да се появи този шум.

Може вече да сте посещавали аудиолог и да са ви казали, че слухът ви е наред. Но това не означава, че всички проблеми са зад гърба ни.

Трябва да сте сигурни, че защитавате слуха си. Често шумът в ушите може да бъде причинен от значително излагане на шум. Не се притеснявайте, това не означава, че трябва да спрете да ходите на концерти или да изхвърлите мотоциклетната си каска. Когато не можете да намалите силата на звука или да се скриете от шума, Майкълс препоръчва да използвате предпазни средства като антифони и тапи за уши, за да поддържате яснотата на слуха.

Ако мислите, че ушите ви просто ще „свикнат" със силни звуци, дълбоко грешите.

Ушите ви не зависят само от силата на звука – те също зависят от това, което се случва в тялото ви. Всъщност вашата диета играе огромна роля за цялостното здраве на вашата кръвоносна система, което пряко засяга слуха ви.

Пиенето на алкохол може да доведе до дехидратация, високо кръвно налягане и дисбаланс на течности във вътрешното ухо, което може да причини замайване и да влоши симптомите на шум в ушите.

Пушенето е друг основен виновник. Въпреки че изследователите не са установили точната причина, се подозира, че никотинът и въглеродният окис в цигарите понижават нивата на кислород в кръвта, стесняват кръвоносните съдове и намаляват кръвообращението във вътрешното ухо, излагайки слуха ви на риск.

Майкълс също така препоръчва да следвате диета с ниско съдържание на натрий, за да помогнете за справяне с шума в ушите, тъй като твърде много сол може да наруши течността във вътрешното ухо. Тя каза, че това е особено важно за хората с болестта на Мениер, хронично заболяване на вътрешното ухо, което засяга баланса и слуха.

Освен това яденето на твърде много преработена захар във вашата диета и яденето на твърде много кофеин може да влоши симптомите на шум в ушите.

Ако все още изпитвате шум в ушите, Майкълс съветва да не пренебрегвате добавките. Някои проучвания показват, че дефицитът на цинк и витамин B12 може да допринесе за шум в ушите.

Шумът в ушите може да превърне заспиването в кошмар, но липсата на почивка само влошава звъненето.

„Ако наистина не спите добре, на следващия ден шумът в ушите ви ще се влоши", казва Майкълс.

През 2022 г. изследователи от Оксфордския университет откриха защо това може да се случва. Те откриха, че лишаването от сън поставя мозъка в състояние на повишена активност, което го прави по-чувствителен към сигналите, които създават шум в ушите. По същество мозъкът ви става по-настроен към шума в ушите, усилвайки звука. Майкълс също така отбелязва, че много хора с шум в ушите също страдат от лош сън, което може да доведе до повишена тревожност, депресия и емоционален стрес - всичко това може да влоши симптомите.

Ключови думи

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/