Основателят на движението за борба със стареенето предупреждава да не се опитваме да измамим смъртта

24 March 2025
MenTrend.bg
Дейв Аспри е бащата на биохакинга
СНИМКА: Инстаграм/@dave.asprey
Дейв Аспри е бащата на биохакинга СНИМКА: Инстаграм/@dave.asprey

Бащата на биохакинга Дейв Аспри твърди, че хората, които се стремят към дълголетие не трябва да се опитват да измамят смъртта. Фанатиците, които искат да запазят младостта си за по-дълго може да изглеждат като хомогенна и задружна група от бели мъже богаташи, но след 25 години работа в тази област, той казва, че има известна борба между два противостоящи си блока в това сравнително ново поле на науката.

Единият е от тези, които смятат, че науката трябва да бъде впрегната към удължаване на живота, а другият събира по-радикални личности, които искат да преборят смъртта като цяло.

Аспри посочва магната от Силициевата долина Брайън Джонсън, известен с екстремния си и скъпоструващ поход срещу стареенето, като ключова фигура в клуба „против смъртта". И

предупреди, че това не е страната, на която искаме да бъдем

"Мисля, че Брайън прави услуга, като помага на всички нас да разберем, че можем да живеем по-дълго, отколкото си мислим. Нуждаем се от тези изключителни хора, които ще направят неща, които повечето от нас никога няма да посмеят", смята Аспри.

"Но крайната му цел, по собствените му думи, е да "не умираме". Именно тук той излиза от правия и етичен път. Надявам се, че с течение на времето Брайън ще осъзнае, че опитите да измамиш смъртта само я правят по-силна", предупреждава той.

Аспри е автор и предприемач, който планира да доживее поне до 180 години благодарение на своите техники за здравословен начин на живот. На 51-годишна възраст той вече е инвестирал повече от 2 млн. долара в технологии и лечения (биохакинг), целящи да удължат живота му, като същевременно подобрят здравето, интелигентността и жизнеността му.

Режимът му включва изразходване на зашеметяващите 3000 долара месечно за хранителни добавки, облъчване с инфрачервена светлина и прекарване на дълги часове в хипербарна кислородна камера. Той също така експериментира с някои безумни техники, като инжектиране на стволови клетки в репродуктивните му органи и

удряне на пениса му с ниски нива на ток за по-силна ерекция

и оптимален фертилитет.

Аспри започва своето пътешествие към биохакинга преди повече от две десетилетия, като разпалва движение от съмишленици, които са обсебени от идеята да удължат живота си.

От друга страна Брайън Джонсън е изгряващата звезда на биохакинга. През последните години той се превърна в един от най-изявените фанатици, желаещи да открият еликсира на вечната младост. Богаташът харчи около 2 млн. долара годишно в непрестанния си стремеж да обърне процеса на стареене и в крайна сметка да пребори смъртта.

В неотдавнашен документален филм на Netflix 47-годишният технологичен магнат, заяви, че строгият му режим го кара да старее по-бавно от средния човек. Той твърди, че всяка година остарява само с осем месеца.

Джонсън влезе в заглавията на вестниците със своите главозамайващи и често противоречиви методи за борба със смъртта. Той поглъща над 100 хранителни добавки на ден, храни се само на закуска и по обяд и след това не консумира нищо. Но един от най-странните му експерименти, за да обърне естествените процеси на тялото си беше, когато той инжектира във вените си кръвната плазма на собствения си 18-годишен син.

Брайън Джонсън е известен и с това, че инжектира малки количества от кръвта на собствения си 18-годишен син, за да подмладява клетките си.
СНИМКА: Инстаграм/@bryanjohnson_
Брайън Джонсън е известен и с това, че инжектира малки количества от кръвта на собствения си 18-годишен син, за да подмладява клетките си. СНИМКА: Инстаграм/@bryanjohnson_

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/