Ушната кал: Тайният индикатор за здравето ни

28 April 2025
MenTrend.bg
Церуменът е комбинация от секрети на жлезите в ушния канал. СНИМКА: ФРИЙПИК
Церуменът е комбинация от секрети на жлезите в ушния канал. СНИМКА: ФРИЙПИК

Ушната кал, или церумен, е вещество, което обикновено пренебрегваме, но учените все повече се интересуват от него като потенциален диагностичен инструмент. Оказва се, че ушната кал съдържа химически съединения, които могат да предоставят ценни данни за различни заболявания, включително рак, диабет, Паркинсон и Алцхаймер.

Церуменът е комбинация от секрети на жлезите в ушния канал, смесени с мъртви кожни клетки и други отпадъци. Основната му функция вероятно е да поддържа ушния канал чист и защитен. Интересно е, че видът на ушната кал – дали е мокра или суха – се определя от гена ABCC11, който също има връзка с миризмата на потта под мишниците.

Изследвания показват, че ушната кал може да съдържа биомаркери за различни заболявания. Например, учените открили, че пациенти с рак имат специфичен „химически отпечатък" в церумена си – набор от 27 летливи органични съединения, които могат да послужат за ранна диагностика. Освен това, веществата, намиращи се в ушната кал, могат да бъдат индикатор за заболявания като диабет и сърдечни проблеми.

Благодарение на своето свойство да натрупва биохимични вещества с течение на времето, ушната кал може да предоставя по-дългосрочен поглед върху здравето, за разлика от кръвта или урината, които се променят по-често. Това прави възможно разработването на тестове като „церуменограмата" – метод, който дава надежда за по-бързо и лесно диагностициране на заболявания в бъдеще.

Учените продължават да проучват потенциала на ушната кал като медицински инструмент, като целта е в бъдеще подобни тестове да станат част от рутинните здравни прегледи. Ако тази технология се докаже, диагностицирането на редица заболявания може да стане по-лесно, по-безболезнено и по-достъпно за пациентите.

Ключови думи

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/