Когато секундите се влачат: защо времето минава по-бавно във фитнеса

29 March 2025
MenTrend.bg
Интензивните тренировки превключват мозъка към осъзнаване на физическа болка и по този начин „забавят" всичко наоколо. СНИМКА: ФРИЙПИК
Интензивните тренировки превключват мозъка към осъзнаване на физическа болка и по този начин „забавят" всичко наоколо. СНИМКА: ФРИЙПИК

Всеки, който е правил интензивни упражнения или дори само тичал на бягаща пътека, вероятно е забелязал, че времето изглежда много по-бавно по време на физическа активност. Секундите се влачат непоносимо бавно и една минута усилено бягане се чувства като час.

Но как е възможно това? Изследователите решили да разберат дали усещането за време наистина се променя по време на тренировка, с какво точно са свързани промените и защо се случват. Както се оказва, субективното забавяне на времето по време на физическа активност е характерно за всички хора.

В хода на експеримента изследователи от университета в Гронинген и университета в Кентърбъри събраха 33 възрастни, които водят активен начин на живот.

Що се отнася до причините за това странно явление, учените предполагат, че интензивните тренировки превключват мозъка към осъзнаване на физическа болка и по този начин „забавят" всичко наоколо.

"Упражненията, особено интензивните упражнения, увеличават фокуса ви върху тялото ви, създавайки повишено съзнание във всеки момент. Това кара времето да изглежда като че ли се проточва", каза Андрю Едуардс, професор по психология.

"Ако изглежда, че времето тече по-бавно, тренировките ви може да изглеждат по-дълги и по-малко приятни. Превръщането на упражненията в по-забавни ще помогне на хората да се придържат към тях. "Повтарящите се или нелюбими упражнения могат да подобрят този ефект на забавяне на времето, докато разсейването или удоволствието могат да го отслабят ", добави професор Едуардс.

Ключови думи

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/