Краткият и нестабилен сън увеличава риска от затлъстяване

27 April 2025
MenTrend.bg
Хората с лош сън са с 41% по-склонни да развият затлъстяване в сравнение с тези, които са си почивали качествено.. 
СНИМКА: Фрийпик
Хората с лош сън са с 41% по-склонни да развият затлъстяване в сравнение с тези, които са си почивали качествено.. СНИМКА: Фрийпик

Краткият и нестабилен сън може значително да увеличи риска от развитие на затлъстяване, смятат експерти. Резултатите от изследването са публикувани в списание BMC Public Health.

Учените са анализирали здравни данни от 4540 доброволци, чиято средна възраст е 50,5 години. Изследователите са използвали данни от Националното изследване на здравето и храненето на САЩ . Проучването оценява продължителността на съня, дневната сънливост и проблемите със заспиването. Въз основа на тези данни участниците бяха разделени на три групи: здравословни, междинни и нездравословни модели на сън.

Оказа се, че хората с лош сън са с 41% по-склонни да развият затлъстяване в сравнение с тези, които са си почивали качествено. Този ефект се запазва независимо от пол, възраст, ниво на образование и други фактори. Освен това рискът от затлъстяване се увеличава не само при липса на нощен сън, но и при хора с нередовен график и навик да си лягат късно.

Учените напомнят, че цикълът сън-събуждане влияе пряко на метаболизма. Нарушаването на циркадните ритми може да повлияе на разхода на енергия, метаболитната функция и хормоните, които регулират апетита. По-конкретно, предишни изследвания показват, че намаляването на съня от 10 на четири часа повишава нивата на грелин (хормона на глада) с 28% и намалява нивата на лептин (хормона на ситостта) с 18%.

Ключови думи

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/