Биткойнът се срина

05 August 2024
MenTrend.bg
Биткойн СНИМКА: Pixabay
Биткойн СНИМКА: Pixabay

Най-популярната дигитална валута - биткойнът, продължи срива си и в началото на новата седмица, след като беше подложена през последните дни на натиск от минимализиращите риска глобални инвеститори, довел до най-значителното седмично поевтиняване на виртуалната валута от 2022 г. насам, предаде Блумбърг.

Цената на биткойна се понижи с 12 на сто през последните 24 часа, както и с цели 20 на сто за изминалата седмица – до 54 269,68 долара към 05:35 часа бълг. време, по данни на платформата "Койндеск". Това е най-големият спад за биткойн, откакто борса за търговия с криптоактиви Еф Ти Екс (FTX) фалира през ноември 2022 г.

В същото време втората по капитализация криптовалута след биткойна - етерът, се срина с над 20 на сто – до ниво малко над 2300 долара. В рамките на седмица етерът изгуби около 30 на сто от цената си, изтривайки натрупаните от началото на годината печалби.

По-малките токени, като например доджкойн, също понесоха загуби.

Спадовете на криптопазара идват на фона на засилване на глобалните разпродажби на ценни книжа, което отразява опасенията относно икономическите перспективи и въпросите дали сериозните инвестиции в изкуствен интелект ще оправдаят засиления интерес около технологията. В допълнение, геополитическото напрежение в Близкия изток нараства, което засилва притесненията сред инвеститорите, пише БТА.

Борсово търгувани фондове за биткойн в САЩ претърпяха най-големите си изходящи потоци от средства в петък, 2 август. Също тогава официални данни показаха, че американският пазар на труда се охлажда, повдигайки опасения от евентуална рецесия.

Биткойнът беше повлиян от редица фактори, откакто достигна връхна точка от 73 798 долара през март, включително промяна на политическата картина в САЩ преди президентските избори в страната. Негативни за криптопазара се явяват и продажбите на биткойни, иззети от правителствата, както и рискът от прекомерно предлагане от токени, върнати на кредитори чрез процедура по несъстоятелност.

Ключови думи

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/