Странни причини понижаващи нивата на тестостерон при мъжете

09 August 2024
MenTrend.bg
СНИМКА: Пиксабей
СНИМКА: Пиксабей

Нормалната концентрация на тестостерон е изключително важна константа за здравето на мъжете. Недостигът му пряко влияе върху качеството на живот: появяват се умора и раздразнителност, либидото също се влияе, костната и мускулната маса намаляват.

Но освен затлъстяването, стреса и пристрастяването към алкохола има и по-малко очевидни врагове на този хормон.

Пластмаса

Опасността се крие в познатите пластмасови бутилки, контейнери за храна и съдове за еднократна употреба. Когато „безопасната" хранителна пластмаса се нагрява, се освобождават фталати и бисфенол А (BPA) – бавни убийци на тестостерон и качествена сперма. Какво да правите? Най-малкото, което можете да не правите е да не оставяте бутилки с вода на слънце, не използвайте чинии и чаши за еднократна употреба за топла храна и напитки и съхранявайте и затопляйте приготвените храни в микровълнова фурна в стъклени съдове.

Болкоуспокояващи

Прекалявате с болкоуспокояващите? Тестостеронът определено няма да хареса това. Проучване на учени от университета в Копенхаген в Дания показа, че дългосрочната употреба на лекарства, съдържащи ибупрофен, има лош ефект върху мъжката ендокринна система и може да повлияе негативно на плодовитостта.

Ароматизирани козметични продукти

Безобидният етикет за аромат или парфюм върху сапун, душ гел или дезодорант обикновено означава, че продуктът съдържа фталатно съединение. При продължителен контакт с тялото фталатите могат да се натрупат и да имат отрицателен ефект върху ендокринната система. Изход? Купувайте хигиенни продукти без аромати за ежедневна употреба.

Ключови думи

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/