Връзката с човек, който не е ваш тип, може да се окаже успешна
В повечето развити страни по света средната възраст за задомяване надхвърля 30 години. Същевременно над половината бракове завършват с развод. Раждаемостта в глобален план пък е на най-ниското си ниво в историята. Две трети от младите мъже и една трета от жените на възраст между 18 и 29 години се чувстват самотни. Все повече хора съобщават, че изпитват трудност да създават близки отношения. Всичко това сочат статистиките през последното десетилетие.
Днес флиртът не е това, което беше. И при него има тенденции, повлияни от фактори като дистанцирането между хората, интернет, еманципацията и социалния прогрес като цяло. Вместо строги “роли” за мъжете и жените вече разполагаме с много повече свобода, което вкарва запознанствата в едно съвсем ново измерение. Всички ние имаме избор дали и с кого да се срещаме. За разлика от миналото, когато връзките са били основно необходимост и социална конструкция. Има три тренда при опознаването, които набират все по-голяма популярност сред все още необвързаните.
1. Контрасрещи
Да отидете на контрасреща означава буквално да излезете с някой, който не е ваш тип. Или иначе казано - да разширите хоризонта си и да противоречите на обичайния си вкус.
Да имате предпочитания при търсене на интимен партньор, е съвсем нормално. Понякога обаче това ограничава възможностите за запознанства и намалява шансовете да срещнете потенциална половинка. Първото впечатление невинаги дава яснота. Ако обикновено забелязвате основно физически характеристики, е добре да се отворите към повече възможности. Външните дадености ще се променят с времето, но ценностите и характерът на човека ще останат. Емоционалната връзка, убежденията и взаимността влияят на физическото привличане към някого.
Да излизате с човек, който не е ваш тип, може да ви помогне да осъзнаете, че това, което искате, не е непременно онова, от което имате нужда. Вероятно е да получите нов поглед върху живота и връзките или дори да се отдадете на дейности, храни или хобита, които обикновено бихте пренебрегнали.
2. Микрофлирт
“Микрофлирт” е сравнително нов термин, който описва свалка по фин, не толкова очевиден начин. Обикновено се прилага, за да разберете дали другият човек е заинтересован, без да показвате явен интерес. Целта е да избегнете разочарованието при липса на ответен отговор.
Този подход става все по-разпространен и е естествен резултат от “гоустинг” тенденцията (безследно изчезване след дълга комуникация - б.а.). Благодарение на нея хората са по-предпазливи и не се впускат сляпо в нови запознанства. Някои примери за микрофлирт са забелязване на малки, фини промени в езика на тялото, когато другият човек е наоколо, или проява на защита към него. Тази безобидна форма на флирт е отлична, ако искате да се предпазите от отхвърляне.
3. Бавно опознаване
В света на модерните технологии и социални мрежи хората често се чувстват пренаситени от непрекъснатата комуникация и бързите решения. Slow dating (бавни срещи - б.а.) е алтернатива, насърчаваща осъзнато и внимателно изграждане на връзки. Много хора откриват, че този подход води до по-задоволителни и устойчиви отношения, защото се основава на дълбока емоционална и интелектуална съвместимост.
Бавното опознаване акцентира върху качеството. То включва отделяне на време, за да вникнете в някого в дълбочина, преди да се впуснете във връзка. Хората, които го предпочитат, инвестират в смислени разговори и споделени преживявания. Те целят да изградят здрава основа за дълготрайни отношения.
Светът на запознанствата непрекъснато се променя и развива. Ясно е, че определени актуални събития оказват реално влияние върху това, което хората търсят в срещите и връзките като цяло. Въпреки това не всички промени са лоши.
Забавянето в задълбочаването на отношенията позволява на двойките да опознаят по-добре себе си и партньора си и да развият стабилна основа на доверие и разбирателство, преди да предприемат следваща по-сериозна стъпка.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари